Home WiadomościZ kraju Trzy dni o misjach

Trzy dni o misjach

Redakcja

Zakończyło się doroczne zebranie statutowe Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. W dniach od 17 do 19 lutego br. w obradach uczestniczyło 26 dyrektorów diecezjalnych oraz pracownicy dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, w sumie 33 osoby.

Zebranie statutowe Rady Krajowej PDM to nie tylko spotkanie, na którym przedstawiane są roczne sprawozdania z działalności poszczególnych Dzieł oraz sprawozdanie finansowe. Znaczną część programu wypełniły wspólna modlitwa, dzielenie się misyjnymi doświadczeniami oraz integracja księży odpowiedzialnych za misyjną animację w Polsce.

Spotkania organizowane są co roku w innym miejscu, dzięki czemu ich uczestnicy mają możliwość poznawania kolejnych diecezji. W tym roku Rada Krajowa PDM obradowała w Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym w archidiecezji warszawskiej.

Członkowie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych pod przewodnictwem ks. prał. Tomasza Atłasa, dyrektora krajowego PDM w Polsce, dokonali podsumowania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który z woli papieża Franciszka obchodziliśmy w październiku 2019 r. Nie poprzestano tylko na podsumowaniach – zebrani dyskutowali nad jak najlepszym przygotowaniem Synodu Dzieci, jaki będzie miał miejsce w 2021 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ksiądz Tomasz Atłas przypomniał, że rok 2022 będzie wyjątkowy. Przypadnie wtedy jubileusz 400-lecia powołania Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecia Dzieła Rozkrzewiania Wiary i 100-lecia papieskości Dzieł: Świętego Piotra Apostoła, Misyjnego Dzieci i Rozkrzewienia Wiary. „Zachęcam wszystkich do jeszcze większego zaangażowania w sprawy misji. Jestem pełen optymizmu, że Kościół w Polsce odpowiada na prośby papieża Franciszka” – zakończył ks. Atłas.

Spotkanie zakończyło się Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, arcybiskupa metropolity warszawskiego. W homilii kard. Nycz podkreślał znaczenie pracy polskich misjonarzy oraz wagę misyjnego zaplecza, jakim są Papieskie Dzieła Misyjne wraz z księżmi odpowiedzialnymi za misje w swoich diecezjach. „W nawiązaniu do dzisiejszego czytania z Listu Jakuba «wiara bez uczynków jest martwa», zachęcam, aby nie poprzestawać tylko na obserwacji i świadomości potrzeby pracy misyjnej, ale aby wprowadzać słowo w czyn i samemu ewangelizować” – zachęcił ksiądz kardynał.

Papieskie Dzieła Misyjne, jako instytucja podlegająca Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, są powołane do budzenia misyjnej świadomości i zaangażowania na rzecz misji.

as/pdm
Za: episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda