Home WiadomościZ kraju Tuchów: Dni Otwartych Drzwi w WSD Redemptorystów

Tuchów: Dni Otwartych Drzwi w WSD Redemptorystów

Redakcja

redemptor.plJuż w piątek wieczorem (8 maja) dotarli do tuchowskiego klasztoru pierwsi spośród 28 uczestników Dni Otwartych Drzwi w WSD Redemptorystów. Jednak największa grupa młodych ludzi, którzy zapragnęli lepiej poznać życie zakonne, przybyła w sobotę rano. Po zakwaterowaniu w pokojach, wszyscy udali się do seminaryjnych „Piwnic”, gdzie przybyłych gości przywitał Rektor Seminarium, o. Janusz Urban, który życzył młodym ludziom, by pośród redemptorystów czuli się dobrze, a czas spędzony w klasztorze był dla nich pożyteczny. Po tradycyjnej herbatce zapoznawczej, uczestnicy udali się na konferencję prowadzoną przez o. Macieja Ziębca, który przez te dwa dni był duchowym przewodnikiem gości seminarium. Następnie miała miejsce Eucharystia w seminaryjnej kaplicy.

Po smacznym obiedzie uczestnicy Dni Otwartych Drzwi mieli okazję sprawdzić, czy „nie szkodzi im drukowane”, gdyż pod wodzą o. Antoniego Karasia CSsR udali się na zwiedzanie przepastnej biblioteki tuchowskich redemptorystów, której zbiory obejmują 100 tys. woluminów. W godzinie miłosierdzia rozpoczął się wykład z Pisma Świętego przygotowany przez o. Krzysztofa Bielińskiego, wykładowcę Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie oraz naszego seminarium. By nie nadwyrężyć sił umysłowych, zarządziliśmy przerwę na herbatkę, a po niej młodzi mężczyźni, którzy przybyli do nas w gości, spotkali się z o. Stanisławem Biedrowskim. Podzielił się on ze słuchaczami świadectwem misjonarskiej pracy redemptorysty. Jakiś czas po zakończeniu tego spotkania, zebrani udali się ponownie do seminaryjnej kaplicy, by sprawować wieczorną modlitwę Kościoła – Nieszpory. Mając świadomość, że nie wszyscy z przybyłych dobrze znają Zgromadzenie Redemptorystów, wieczorową porą miało miejsce spotkanie podczas którego bracia klerycy w barwny sposób przybliżyli najważniejsze wydarzenia z historii redemptorystów oraz zaprezentowali ciekawy i dynamiczny film, ukazujący ich zeszłoroczną pielgrzymkę do przepięknych okolic Neapolu, gdzie dla naszego Zgromadzenia „wszystko się zaczęło”.

Pierwszy dzień spotkania zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu w półmroku tuchowskiej bazyliki, gdzie na rozmowie z Jezusem padały zapewne najważniejsze życiowe pytania.

Niedzielę rozpoczęliśmy od jutrzni, a następnie udaliśmy się na Mszę św. do bazyliki. Następnie miała jeszcze miejsce wspólna rekreacja przy herbatce i ciastku, a zaraz potem interaktywna konferencja o. Macieja. Niezwykłe ożywienie nastąpiło tuż przed południem, kiedy to zaprosiliśmy naszych młodych gości na pokaz sztuki walki prowadzony przez br. Marka Galasa posiadającego 3 dan (stopień mistrzowski) karate Oyama. Był to jeden z dowodów na „fantazję Pana Boga”, który do Zgromadzenia Redemptorystów powołuje ludzi obdarowanych naprawdę niezwykłymi talentami. Wystudziwszy nieco emocje, udaliśmy się do kaplicy, by uczestniczyć w zakonnych modlitwach południowych. Uroczystym obiadem pożegnaliśmy naszych gości.

Te 27 wspólnie spędzonych godzin było pięknym darem Pana Boga dla uczestników, jak i wspólnoty zakonnej redemptorystów. Głęboko wierzymy, że będziemy nadal budować głębsze relacje poprze kolejne Dni Otwartych Drzwi oraz rekolekcje powołaniowe, które rozpoczną się już za parę tygodni. A Pan Żniwa, niech pomoże powołanym do Zgromadzenia Redemptorystów, odczytać swoją Wolę i ją zrealizować. O to się modlimy.

o. Witold Baran CssR o. Piotr Grześkiewicz CSsR, Tuchów

Więcej na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda