Home WiadomościZ kraju Tyniec: duchowość monastyczna dla każdego

Tyniec: duchowość monastyczna dla każdego

Redakcja

Dla wszystkich chętnych słuchaczy opactwo benedyktynów w Tyńcu przygotowało 12-godzinny zestaw konferencji na temat duchowości monastycznej. Wykłady były już pojedynczo publikowane na kanale YouTube. Premiera cyklu odbędzie się w najbliższą sobotę.

– Postanowiliśmy zebrać kilku autorów, którzy przedstawią tak szerokie zagadnienie, jak duchowość monastyczna, w sposób zrozumiały – wyjaśnia Jacek Zelek z Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec. Całość to prawie 12 godzin nagrań, które – zdaniem mnichów – i tak nie wyczerpują tematu.

Cykl otwiera s. Małgorzata Borkowska OSB, następnie można wysłuchać ojców: Konrada Małysa OSB, Szymona Hiżyckiego OSB, Piotra Rostworowskiego OSB / EC, Włodzimierza Zatorskiego OSB i Brunona Koniecko OSB. – Jako uzupełnienie udostępniliśmy fragment czytany przez ojca Jana Pawła Konobrodzkiego OSB „Rozmowy IX z abba Izaakiem”, której autorem jest św. Jan Kasjan – wyjaśnia Jacek Zelek. – Staraliśmy się, aby przekrój tematyczny objął nakreślenie duchowości przekazanej przez św. Benedykta w Regule, krótki rys dotyczący tego, kim byli Ojcowie Pustyni i jak rozumieli modlitwę, poprzez fundamenty duchowości monastycznej — modlitwę, lectio divina, liturgię — kończąc wreszcie na modlitwie Jezusowej i ośmiu złych myślach u Ewagriusza z Pontu – dodaje.

Poszczególne konferencje „oddzielone” są krótkimi fragmentami chorału gregoriańskiego w wykonaniu scholi benedyktynów tynieckich, które pochodzą z płyty Gemma caelestis. W opisie materiału wideo znajdzie się lista konferencji z podanym czasem rozpoczęcia, aby ułatwić wybór konkretnego wykładu.

md / Tyniec
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda