Home WiadomościZ kraju Tyniec: powstał podręcznik modlitwy Jezusowej

Tyniec: powstał podręcznik modlitwy Jezusowej

Redakcja

deon.pl„Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie” – to tytuł podręcznika duchowości hezychastycznej autorstwa opata tynieckiego o. Szymona Hiżyckiego, który ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec.

„Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie” o. Szymona Hiżyckiego OSB dotyczy zakorzenionej w starożytności praktyki modlitewnej, a całość ma charakter wstępu do refleksji nad tym nurtem duchowości i nad samą praktyką. Jest to pierwszy w Polsce tego typu krótki podręcznik wprowadzający w praktykę modlitwy Jezusowej.

Książka powstała jako owoc doświadczeń autora, który przez poprzedni rok prowadził weekendowe rekolekcje „Oddychać Imieniem”, gromadzące osoby zainteresowane duchowością hezychastyczną.

„Greckie słowo ‘hesychía’ oznacza ‘wyciszenie’, przy czym chodzi tu przede wszystkim o wyciszenie wewnętrzne. Istnieje wiele barier, które oddzielają człowieka od jego wewnętrznej ciszy: zwykły hałas, harmider i pośpiech, wielość zajęć, nieuporządkowanie w sferze psychicznej, osobiste problemy, grzechy, namiętności czy ostatecznie błędne pojęcia, np. niewłaściwe rozumienie milczenia – wyjaśnia Jacek Zelek z wydawnictwa Tyniec. – By zatem spotkać się ze Słowem, trzeba zamilknąć, a w ciszy naszego serca powtarzać proste słowa: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem” – dodaje.

Książka zwięźle przedstawia historię i charakter modlitwy Jezusowej, a następnie wprowadza w jej praktykę. Jak zaznacza wydawca, w tej tematyce łatwo o przeinaczenia lub popadanie w skrajności: nieraz fundamentalne znaczenie przypisuje się postawie w czasie modlitwy, tak jakby miała ona znaczenie magiczne. O. Hiżycki obala tego typu mity i wyposaża czytelnika w niezbędne narzędzia do samodzielnej praktyki modlitewnej.

KAI/mc

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda