Home WiadomościZ kraju Tysiące dzieci modli się na różańcu…

Tysiące dzieci modli się na różańcu…

Redakcja

15. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci działających przy Radiu Maryja odbyła się w sobotę, 22 czerwca na Jasnej Górze. 

W tym roku spotkanie przebiega pod hasłem „Wierzę w Ciebie, Boże Żywy”. Razem z dziećmi z całej Polski w jasnogórskim spotkaniu uczestniczy Madzia Buczek, założycielka PKRD. Są także dzieci spoza Polski. Jak zaznaczył o. Piotr Dettlaff, opiekun PKRD przybyły grupy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Ukrainy, Słowacji, Czech i Szwajcarii.

W komunii z dziećmi zgromadzonymi na Jasnej Górze trwa Fatima, powiedział ks. Carlos Cabecinhas, rektor Sanktuarium Fatimskiego. Wyraził ogromną radość z pielgrzymki PKRD na Jasna Górę. Powiedział, że „to daje nam pewność, że Bóg nie zapomni o nas nigdy”.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 11.00. Na placu przed Szczytem została ustawiona scena. Dzieci wraz z opiekunami już od rana gromadziły się wokół niej, by nie przegapić uroczystego rozpoczęcia. Pierwsze w programie były świadectwa wiary i spotkanie z Madzią Buczek. Kolejnym punktem programu były dwa koncerty: zespołu „Dzieci z Brodą” oraz bp Antoniego Długosza, który jak tylko może, co roku spotyka się z dzieciakami na Jasnej Górze. Dzieci wraz z bp Antonim Długoszem zatańczyły „Tango dla Ojca Świętego Franciszka”. Przed Mszą św. dzieci z PKRD na czele z Madzią Buczek wspólnie modliły się na różańcu.

Chwilę po godz. 13.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Antoni Długosz. „Kochani moi, piętnasty raz spotykamy się na Jasnej Górze, w Domu Naszej Mamy – Maryi, aby cieszyć się tym, że jesteśmy wielką rodziną różańcowych kółek i prezentujemy nasze rodziny rozsiane po całej Polsce. Wdzięczni jesteśmy naszej Madzi, obecnej razem z nami, która pomaga nam, abyśmy pamiętali o wezwaniu Matki Bożej, która prosi: ‘Odmawiajcie różaniec’. Tu na Jasną Górę wiele razy pielgrzymuje Jan Paweł II, który kocha nas bardzo, także i teraz, i z nieba patrzy na nas, i cieszy się. Mówi: ‘Moje kochane dzieci nie zapominajcie o Jasnej Górze” – powiedział w homilii bp Antoni Długosz.

W rozważaniu bp Długosz mówił także o umacnianiu wiary. Wskazując na Pismo Święte powiedział: „Wyrastamy z butów, z książek, zmieniamy kolegów i koleżanki, ale ta Księga jest naszym nieodłącznym przyjacielem, będzie szła z nami od naszych narodzin aż do naszej śmierci, bo przez Pismo Święte mówi do nas Pan Bóg. Pismo Święte jest listem Boga Ojca, który mówi; ‘kocham was i chcę, abyście wszystkie dzieci poszły do nieba’. Dlatego będziemy czytali Pismo Święte, choćby jedno zdanie codziennie, i pytali się, Panie Jezu, co przez to zdanie, to przesłanie chcesz mi powiedzieć. Chcę robić to, o co mnie prosisz, właśnie przez tę Księgę”.

Na zakończenie dla papieża Franciszka wypuszczono biało-żółte balony i odśpiewano jeszcze raz pieśń „Tango dla Ojca Świętego Franciszka”.

O. Piotr Chyła, zastępca prowincjała redemptorystów patrząc z jasnogórskiego Szczytu na plac zaznaczył: „Powiem was, że tutaj z góry, to wyglądacie pięknie i wspaniale. Jest to bardzo piękny widok, cieszy oko i serca ta wasza rodzinka, która się dzisiaj u Matki Bożej zgromadziła”.

Słowa podziękowania wypowiedział także o. Tadeusz Rydzyk. „Dziękujemy księżom za zorganizowanie tej pielgrzymki, siostrom, katechetom, nauczycielom, wszystkim. I jeszcze raz tym wszystkim dziękując zaklaszczemy, mocno, jak tylko się da. Możecie nawet krzyczeć z radości”.

Patronat medialny nad pielgrzymką objął „Nasz Dziennik”.

PKRD powstały szesnaście lat temu z inicjatywy Madzi Buczek. W lipcu 1997 roku, Madzia wraz z trojgiem dzieci, z którymi codziennie spotykała się na podwórku, na wspólnej zabawie, założyła pierwsze kółko różańcowe. Ojciec Tadeusz Rydzyk, gdy dowiedział się o tej inicjatywie, zachęcił do poszerzenia jej zasięgu, i tak za sprawą Radia Maryja, bardzo szybko objęła ona całą Polskę, oraz wiele innych krajów świata, na wszystkich kontynentach.

PKRD to wspólnota dziecięcych serc, które przez codzienną modlitwę pomagają Maryi przemieniać ludzkie serca. Organizowana co roku, od 15 lat Ogólnopolska Pielgrzymka PKRD na Jasną Górę jest najważniejszym wydarzeniem formacyjnym w ciągu roku tej wspólnoty. Jest to czas wspólnej modlitwy i radosnego świętowania, któremu towarzyszą tańce i śpiewy.

*

Ks. Carlos Cabecinhas, rektor Sanktuarium Fatimskiego, powiedział że dziecięca modlitwa jest szczególnie ważna, bo to właśnie dzieci wybrała Maryja na swoich powierników.

„Nie możemy nigdy zapomnieć, że Maryja wybrała właśnie dzieci na powierników swojego orędzia. One są w centrum tego przesłania, nie dlatego, że jest ono infantylne, ale dlatego, że właśnie dzieci są prostego, czystego serca, one słuchają, podejmują wezwanie Matki Bożej i niosą dalej Jej orędzie. Każdego roku spotykamy dzieci gotowe usłyszeć orędzie, wypełniać prośby Matki Bożej i nieść innym to co Matka Boża chce nam powiedzieć” – powiedział ks. Cabecinhas.

Ks. Carlos Cabecinhas wyraził ogromną radość z pielgrzymki PKRD na Jasna Górę i zapewnił o komunii z najmłodszymi czcicielami Maryi.

„Moje serce przepełnia ogromna radość wiedząc, że grupy dzieci modlą się i spotykają w Częstochowie. To znak ogromnej nadziei dla nas wszystkich, ponieważ oznacza, że dzieci i młodzi ludzie są uważni na zaproszenie Matki Bożej. To daje nam pewność, że Bóg nie zapomni o nas nigdy. Życzę więc wam wszystkiego dobrego i zapewniam, że w tym dniu waszego pielgrzymowania my w Fatimie będziemy trwać w komunii w wami” – powiedział ks. Carlos Cabecinhas.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda