Home WiadomościZ kraju Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze – ku czci Maryi Wniebowziętej

Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze – ku czci Maryi Wniebowziętej

Redakcja

Na Jasnej Górze we wtorek, 15 sierpnia, trwają główne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bierze w nich udział ponad 100 tys. osób.

To największa uroczystość odpustowa w jasnogórskim sanktuarium. Co roku z okazji właśnie tego święta, na Jasną Górę zdążają tysiące pieszych pielgrzymów ze wszystkich stron Polski, a także z zagranicy. W tym roku, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniach od 1 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie ok. 68 tys. osób – o kilka tysięcy więcej, niż w roku ubiegłym. Zwiększyła się też liczba pielgrzymek rowerowych – ta nowa forma pielgrzymowania staje się coraz popularniejsza.

Centralnym punktem dnia dzisiejszego jest uroczysta Suma, która rozpoczęła się o godz. 11.00 na Szczycie. Mszy św. przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W dzisiejszych uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze biorą udział tysiące osób – zarówno ci, którzy dotarli w pieszych pielgrzymkach, jak i wierni z całej Polski, którzy przybyli różnymi środkami lokomocji.

Na Eucharystii obecni są m.in.: abp Wojciech Załuski, nuncjusz apostolski w Burundi; abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior arch. częstochowskiej; bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; księża przewodnicy pieszych pielgrzymek oraz przedstawiciele władz państwowych różnych szczebli.

Słowa powitania wypowiedział o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów: „Dziś kontemplujemy Służebnicę Pana otoczoną królewskim blaskiem w Niebie, gdzie poprzedziła nas także ze swym uwielbionym ciałem. Na Nią patrzymy jako na znak niezawodnej nadziei. Maryja Wniebowzięta zachęca nas do kroczenia przez życie z twarzą zwróconą ku niebu. Wzywa nas nieustannie, by już tutaj żyć życiem nieba i oswajać się z tym światem, który jest zarazem tak bliski i tak daleki”.

„W minionych dniach przeżywaliśmy wielkie narodowe rekolekcje. Tysiące pielgrzymów znaczyło swym pielgrzymim trudem polską ziemię. Nieśliśmy do Maryi Jasnogórskiej nasze radości i cierpienia, nasze rodziny, nas samych, naszą Ojczyznę. Wraz z tym pielgrzymim trudem, z wiązanką ziół i kwiatów, przynosimy Ci Matko Zielna, naszą troskę o nowość życia i przemianę serc – kontynuował o. Chrapkowski – Dziś z wielką zadumą i gorącą modlitwą stajemy przed Cudownym Wizerunkiem naszej ukoronowanej Matki. I jak co roku powtarzamy tu w miejscu wielkiego zawierzenia, aby to co ziemskie, to co małe i niezgodne z Bożym prawem, z Dekalogiem, z Ewangelią, to co niszczy w nas i w naszym społeczeństwie ducha wiary, uczciwości, szacunku, odpowiedzialności za czyny i słowa, nie rozbijało jedności. Byśmy własnych pożytków zapomniawszy, starali się o odnowę w ewangelicznym duchu, potrafili dzień święty święcić, szanowali życie, wspierali tych, którzy potrzebują pomocy. A tych osób jest coraz więcej. Pamiętamy o wszystkich poszkodowanych przez tak liczne klęski żywiołowe, o chorych i cierpiących”.

*

„Wniebowzięcie Maryi, będąc szczególnym uczestnictwem w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa, jest uprzedzeniem naszego zmartwychwstania i wypełnieniem nadziei pokładanej w Bogu” – podkreślił w homilii abp Wacław Depo.

„Pielgrzymując dzisiaj do domu Matki Bożej Wniebowziętej na to wzgórze jasnogórskiego zawierzenia, uczymy się od Niej wiary w słowo Boga, które ukazuje nam godność i sens naszego życia” – powiedział kaznodzieja.

„Za przykładem następców świętego Piotra – papieża Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Ojca Świętego Franciszka chcemy dzisiaj zawierzyć Maryi sprawę sensu i wartości naszego życia, po raz kolejny na tym miejscu. Uczyńmy to na dwóch płaszczyznach, najpierw na płaszczyźnie religijnej; warto podkreślać, że Maryja Wniebowzięta jest dla nas znakiem wielkiego wyniesienia człowieka ukazując zasadniczy cel życia wszystkich ludzi – dom Ojca Niebieskiego. Tylko ten, kto potrafi odnaleźć ten nadprzyrodzony sens życia, potrafi jednocześnie przezwyciężyć wszystko, co pomniejsza nasze człowieczeństwo i jest zagubieniem wartości życia. Maryja Wniebowzięta ukazuje wszystkim prawdziwe zwycięstwo życia nad śmiercią, dlatego potwierdzamy za inicjatywą obywatelską: ‘Stop aborcji’ w Polsce, że to jest prawo każdego człowieka do życia, a nie tylko kwestia wyznaniowa czy światopoglądowa. Każdy człowieka ma prawo żyć” – podkreślił kaznodzieja, nagrodzony za wypowiedziane słowa brawami.

Abp Wacław Depo podjął również wątek patriotyczny. Nawiązał do historycznego wydarzenia „Cudu nad Wisłą” oraz bohaterskiej walki Powstańców Warszawskich, po czym postawił pytanie „o sens życia i gotowość daru z siebie dzisiejszego pokolenia Polaków”.

„(…) Polska, Matka i Ojczyzna, jest jednością na fundamencie Chrztu Świętego, bez tej prawdy nie byłoby Polski – podkreślił abp Depo – Jest wspólnotą ducha wiary i miłości Ojczyzny aż po ofiarę własnego życia, wspólnotą patriotyzmu, głębokiego sensu budowanego na fundamencie wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego, a nie utraty pamięci i zarazem tożsamości chrześcijańskiej. Jak nam się zagubiły w Europie i w świecie te znaki: tęczy jako znaku przymierza z Bogiem i życia wbrew prawu śmierci i znak dwunastu gwiazd wieńczących głowę Maryi”.

Na zakończenie homilii kaznodzieja prosił w imieniu wszystkich: „Matko, pomóż nam żyć w prawdzie, która jest fundamentem jedności budowanej na Chrystusowym fundamencie zmartwychwstania, a jednocześnie, abyśmy przez codzienne zawierzenie Chrystusowi wzrastali w łasce i odkrywali sens i wartość życia”. Tłum wiernych zebranych na jasnogórskich błoniach odpowiedział brawami za wygłoszoną homilię.

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda