Home WiadomościZ kraju U karmelitów bosych w Wadowicach rozpoczęła się Wielka Nowenna ku czci św. Józefa

U karmelitów bosych w Wadowicach rozpoczęła się Wielka Nowenna ku czci św. Józefa

Redakcja

OCDW Sanktuarium Karmelitańskim „Na Górce” w Wadowicach rozpoczęła się na się we środę 20 stycznia tradycyjna dziewięciotygodniowa wielka nowenna, poprzedzająca uroczystość św. Józefa. W każdą środę o godz. 8.00 i 17.00 celebrowane są uroczyste Msze św. z kazaniem i nabożeństwem, a pół godziny przed Mszą św. czytane są prośby i podziękowanie do św. Józefa, pisane na kartkach przez wiernych. Liturgii w kolejne środy przewodniczą kapłani z Wadowic oraz okolicznych parafii i klasztorów. W pierwszą środę wielkiej nowenny porannemu nabożeństwu przewodniczył ks. Artur Czepiel, wikariusz z parafii św. Piotra, wieczorem zaś – przeor klasztoru i kustosz sanktuarium, o. Grzegorz Iryzk OCD.

Pamiętajmy, że św. Rafał Kalinowski, przyjeżdżając na fundację klasztoru do Wadowic, w ołtarzu prowizorycznej kaplicy, jaką urządzono przed wybudowaniem obecnego kościoła w domu Foltina przy ul Zatorskiej, umieścił obraz św. Józefa z Dzieciątkiem, dar sióstr karmelitanek bosych z Krakowa-Wesołej, pochodzący ze skasowanego po powstaniu styczniowym klasztoru wileńskiego, co dla o. Rafała, wilnianina z urodzenia, nie było bez znaczenia. To właśnie o. Rafał zainicjował w 1895 roku w Wadowicach wielką, dziewięciośrodową nowennę przed uroczystością św. Józefa. Dzięki jego staraniom w kościele zbudowanym „Na Górce”, centralne miejsce w głównym ołtarzu zajął obraz św. Józefa w całej postaci z Dzieciątkiem na lewej ręce i z lilią w prawej, namalowany na zamówienie św. Rafała przez malarza Franciszka Bergmana z Czech.

Nie zapominajmy, że urodzony w Wadowicach zaledwie 13 lat po śmierci św. Rafała Karol Wojtyła często modlił się u karmelitów przed ołtarzem św. Józefa. Nosił też swoje drugie imię chrzcielne – Józef. Jako papież II ofiarował pierścień papieski dla przyozdobienia obrazu św. Józefa w wadowickim kościele karmelitańskim. 19 marca 2004 r. kardynał Franciszek Macharski nałożył ten pierścień na obraz patrona świątyni i nadał jej tytuł sanktuarium św. Józefa.

Kulminacyjnym momentem nowenny będzie suma odpustowa w uroczystość św. Józefa – 19 marca. Odprawi ją ks. bp Jan Zając.

o. Szczepan Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda