Home Wiadomości U Matki Boskiej Łaskawej na warszawskiej Starówce

U Matki Boskiej Łaskawej na warszawskiej Starówce

Redakcja

Piękny , skłaniający do refleksji i kontemplacji obraz Serca Pana Jezusa ojcowie jezuici zainstalowali przy głównym ołtarzu na czas nabożeństw czerwcowych.
W Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej koło Katedry w każdą sobotę o godz. 19.00 odprawiane są nabożeństwa do Matki Boskiej Łaskawej, patronki stolicy.

Wiernych, przybyłych na nabożeństwo w minioną sobotę czekała miła niespodzianka. To kopia słynnego obrazu Serca Pana Jezusa z kościoła Il Gesu, tj. Kościoła Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie pojawiła się po prawej stronie głównej nawy kościoła.

Wizerunek Najświętszego Serca  namalował w latach 60-tych XVIII   artysta Pompeo Batoni, zainspirowany wizjami s. Małgorzaty Marii Alacoque z zakonu wizytek . Oryginalny obraz znajduje się w Kaplicy Serca Pana Jezusa w kościele Il Gesu.

W czasie nabożeństwa o. Lesław Ptak SJ przedstawił treść obrazu – Pan Jezus przekazuje s. Małgorzacie jej przemienione serce , wypełnione płomieniem  miłości Jego serca.

„To właśnie s. Małgorzata Alacocque, wspierana przez jezuitę , o. Klaudiusza de la Colombiere, spowiednika s. Małgorzaty przyczyniła się ostatecznie do rozpowszechnienia nabożeństwa do Serca Pana Jezusa” , mówił o. Ptak.

Pan Jezus w objawieniach s. Małgorzacie w latach 1673 – 1689 przekazywał wezwania do praktykowania nabożeństwa pierwszych piątków miesiąca, Komunii św. wynagradzającej i polecił jej podjęcie starań o utworzenie w kościele święta Serca Bożego w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Jednocześnie Pan Jezus przekazał s. Małgorzacie obietnice dla czcicieli Boskiego Serca .

Kult publiczny dla Serca Bożego , jakiego domagał się Pan Jezus jest realizowany poprzez nabożeństwa pierwszych piątków miesiąca, nabożeństwa czerwcowe do Serca Pana Jezusa , Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz poprzez Kongresy Eucharystyczne. W Polsce  Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny miał miejsce  20 lat temu we Wrocławiu w dniach 25 V-1 VI 1997. Przewodniczył mu św. Jan Paweł II.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda