Home WiadomościZ kraju Uchodźcy u jezuitów. Wzruszające doświadczenie gościnności

Uchodźcy u jezuitów. Wzruszające doświadczenie gościnności

Redakcja

Za zgodą naszych gości dzielimy się zdjęciem ukraińskiej rodziny, która zamieszkała w naszym domu w Toruniu (na zdjęciu powyżej w towarzystwie przełożonego wspólnoty). Inne jezuickie domy także mogły doświadczyć, że „gość w dom”, to rzeczywiście „Bóg w dom”. Zebraliśmy kilka relacji z naszych wspólnot zakonnych, które już przyjęły w swoich domach uchodźców z Ukrainy. Oto one:

Relacja z Łodzi

Od wczoraj mieszkają z nami w domu zakonnym dwie rodziny z Ukrainy. Przywiozła ich straż z hali sportowej, gdzie nocowały dwa dni. Dwie mamy, czwórka dzieci i babcia. Poruszające spotkanie od samego początku. Łzy zalęknionych kobiet, krępujących się przekroczyć próg domu zakonnego. A potem, po wejściu do dużego pokoju, łzy szczęścia, że będą mogły tu zostać na dłużej.

Relacja z Kolegium Księży Jezuitów z Warszawy

Ojciec Rektor mówi, że cały dom żyje teraz gośćmi z Ukrainy. Jest ich szesnastka, w tym dzieci i dwie osoby z niepełnosprawnością. Na tablicy ogłoszeń wisi lista, na którą wpisują się jezuici do dyspozycji uchodźców w danym dniu. Naszym gościom trudno jest uwierzyć, że są bezpieczni, rzadko wychodzą z pokojów. Bardzo ich także krępuje, gdy widzą jezuitów przynoszących z własnych pokojów różne rzeczy, które mogłoby im się podczas pobytu w naszym domu przydać.

Relacja z Kolegium Księży Jezuitów i Nowicjatu z Gdyni

Pierwsze osoby, jakie u nas zamieszkały to rodzice z trójką dzieci. Synek leczy się hematologicznie i został z mamą w szpitalu w Gdańsku. Ojca zwolniono ze służby wojskowej z powodu choroby syna i opieki nad dwójką córek. Nowicjusze pomagają im w zaaklimatyzowaniu się. Niedługo pokoje w koronie kościoła będą gotowe na kolejne rodziny. Także nasz punkt przedszkolny zostanie powiększony, aby do grupy polskich dzieci mogły dołączyć dzieci ukraińskie. Tym bardziej że mamy wychowawczynię z językiem ukraińskim. W tej chwili mamy już w punkcie czwórkę ukraińskich dzieci. Ponadto czterech ukraińskich uczniów zostało przyjętych do naszego gdyńskiego Zespołu Szkół Jezuitów.

Relacja z Nowego Sącza

W parafii w Nowym Sączu przyjęliśmy ponad 20 uchodźców: mam z dziećmi. W naszym domu zakonnym zamieszkało 5 osób, pozostali zostali ugoszczeni przez naszych parafian. Parafia wspiera również grupę przebywająca w Rytrze koło Nowego Sącza. Pomaganie potrzebującym jednoczy, a hojność, jaką widzimy pośród wszystkich parafian, buduje nas wszystkich.

To tylko kilka przykładów rozgrzewających serca i świadczących, że Chrystus żyje pośród nas.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda