Home WiadomościZ kraju Uczcili pamięć bł. Piątki Poznańskiej

Uczcili pamięć bł. Piątki Poznańskiej

Redakcja

“Apel Pamięci bł. Piątki Poznańskiej” był zwieńczeniem tegorocznych obchodów 70-lecia męczeńskiej śmierci tych pięciu młodych wychowanków salezjańskich. Odbył się on 21 października w ich rodzinnym mieście Poznaniu.

24 sierpnia br. przypadła 70 rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionych Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika i Jarogniewa Wojciechowskiego. Byli wychowankami oratorium salezjańskiego na ul. Wronieckiej w Poznaniu. W 1999 r. zostali oni ogłoszeni błogosławionymi przez Jana Pawła II.

Uroczystości upamiętniające tę rocznicę rozpoczęły się w czerwcu w Poznaniu. W sierpniu odbywały się w Dreźnie, gdzie błogosławieni zostali zgilotynowani przez Niemców. Zakończyły się natomiast 21 października ponownie w Poznaniu. Zostały one wkomponowane w akcję „Zapal znicz pamięci” organizowaną corocznie przez Instytut Pamięci Narodowej.

W programie uroczystości ku czci „Poznańskiej Piątki” była msza św. w kościele pw. Wspomożycielki Wiernych przy ul. Wronieckej, gdzie przed wojną działało salezjańskie oratorium. Po mszy odbyła się prezentacja najnowszej książki o oratorianach wydanej nakładem IPN i Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży.

Następnie kibice Lecha przemaszerowali spod stadionu miejskiego do Fortu VII, gdzie odbył się „Apel Pamięci bł. Poznańskiej Piątki” współorganizowany przez wiele środowisk patriotycznych.

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda