Home WiadomościZ kraju Umiłowanym synom – generałowi i braciom zakonu franciszkańskiego

Umiłowanym synom – generałowi i braciom zakonu franciszkańskiego

Redakcja

600 lat temu, 9 października 1419 r., papież Marcin V wydał bullę, na podstawie której franciszkanie otrzymali zgodę na założenie klasztoru w Gdańsku. 

Aby upamiętnić to wydarzenie oraz dziękować Bogu za minione 600 lat, wspólnota gdańska zaprosiła współbraci oraz przyjaciół i dobrodziejów na uroczyste nabożeństwo przy świecach w Prezbiterium Kościoła Świętej Trójcy.

Liturgii przewodniczył wikariusz prowincji o. Tomasz Ryłko. Po procesyjnym wejściu i wniesieniu relikwii św. Ojca Franciszka, o. Tomasz Jank, gwardian i rektor gdańskiego kościoła, powiedział kilka słów o historii, przedstawiając pokrótce rys historyczny.

O. Piotr Pliszka, dyrektor Domu Pojednania i Spotkań, odczytał fragment listu św. Ojca Franciszka skierowany do całego zakonu, po którym o. Wikariusz odmówił modlitwę św. Franciszka „Wszechmogący, Wiekuisty…”. Wyjątkowo wybrzmiał tego wieczoru psalm „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”, który zaśpiewali wszyscy zgromadzeni.

Kulminacyjnym momentem nabożeństwa było uroczyste odczytanie bulli papieża Marcina V, w języku łacińskim przez dr Grzegorza Kotłowskiego, zaś w języku polskim przez sekretarza prowincji o. Grzegorza Kordka.

Pełny tekst bulli Marcina V w języku łacińskim i polskim – Bulla Marcina V

Dziękując Bogu za wszystkich braci, którzy posługiwali w Gdańsku na przełomie tych 600. lat i za decyzję Marcina V, przy dźwięku dzwonów i organów, wszyscy zebrani odśpiewali Te Deum, po którym wzywali wstawiennictwa wszystkich świętych franciszkańskich, prosząc o dar dobrego, szlachetnego życia.

Błogosławieństwem i uczczeniem relikwii św. Ojca Franciszka zakończyło się wieczorne spotkanie.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się 3 października nabożeństwem Transitus i będą trwały do uroczystości Świętej Trójcy w 2020 roku.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.gdansk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda