Home WiadomościZ kraju Unikatowa biblioteka na Jasnej Górze

Unikatowa biblioteka na Jasnej Górze

Redakcja

Rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę prace nad dziedzictwem książki dawnej Rzeczypospolitej. Znaczna część narodowego zbioru znajduje się w paulińskich bibliotekach. Najcenniejsze posiada klasztor częstochowski. Dziś na Jasnej Górze podpisano porozumienie między Zakonem św. Pawła Pierwszego Pustelnika a Uniwersytetem Śląskim dotyczące opracowywania starodruków, ich utrwalania, także w wersji elektronicznej oraz udostępniania odbiorcom.

Samych inkunabułów, czyli najstarszych zabytków piśmiennictwa jest na Jasnej Górze 287. Cymelia wyróżnia nie tylko treść, ale i unikatowe oprawy, w tym tzw. oprawy jagiellońskie. Prof. Leonard Ogierman podkreśla, że biblioteka częstochowskiego klasztoru nie ma sobie równych.

“Jest to jedyna biblioteka, która w tej formie została zachowana, nie była objęta żadnymi prądami mody, to jedyny przykład biblioteki barokowej, który zachował się w Polsce klasztornej w nieskazitelnej formie, biblioteka nie była wstrząsana żadnymi incydentami, wojnami oraz grabieżami, dlatego jako całość jest unikatowa”.

Biblioteka w klasztorze zawsze była miejscem bardzo ważnym – zauważa o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów:

„Kościół, zakon też potrafił te dwie dziedziny łączyć. Pokazywać i sacrum oraz to, co wytwarzała myśl ludzka”.

Podpisane dziś porozumienie o współpracy to kolejny etap działań podejmowanych na rzecz ochrony i upowszechniania kultury polskiej. Dotąd obejmowała ona tylko Jasną Górę i klasztor na krakowskiej Skałce. Teraz dotyczy wszystkich placówek. Konserwację, katalogowanie i digitalizację paulińskich zbiorów zaplanowano na cztery lata.

Izabela Tyras – Polska (Radio Jasna Góra) 

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda