Home WiadomościZ kraju Uroczystość Królowej Polski – dziękczynienie za bł. Prymasa Wyszyńskiego

Uroczystość Królowej Polski – dziękczynienie za bł. Prymasa Wyszyńskiego

Redakcja

Na szlaku narodowego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia nie mogło zabraknąć Jasnej Góry, miejsca które tak bardzo umiłował. Główne uroczystości ku czci Królowej Polski przeżywane są tu w duchu wdzięczności za opiekę Maryi nad polskim Narodem i w tym roku szczególnie za życie i posługę kard. Wyszyńskiego. Trwa też błaganie o ustanie wojny na Ukrainie. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Generał Zakonu Paulinów zachęcał, by nauczanie bł. Prymasa było dla nas inspiracją w trudnym czasie niepokoju, byśmy jego wzorem wiązali nasze życie z Maryją. – Chociaż dla wielu z nas Wielki Prymas Tysiąclecia jest już postacią z odległej historii, to nie chcemy, aby jego ewangeliczne przesłanie, doświadczenie wiary oraz zawierzenie Maryi, zostało zamknięte zaledwie w beatyfikacyjnym obrazie – mówił o. Arnold Chrapkowski.

Abp Stanisław Gądecki przypomniał w kazaniu, że kard. Wyszyński był „człowiekiem wolnym i uczył nas prawdziwej wolności i tego, że rzeczy Bożych na ołtarzach cezara składać nie wolno”. Podkreślał, że dziś żyjemy „na krawędzi czasu” i nie tylko odmawia się posłuszeństwa Bogu, ale nawet kwestionuje Jego istnienie. Zauważył, że śmierć i cierpienie, są sprzeczne z wolą Bożą, a wojna jest wynikiem zwalniania się człowieka od wszelkich norm Boskiego prawa.

Kaznodzieja podkreślał, że jest dumny z postawy rodaków, którzy hojnie udzielają pomocy ofiarom wojny w Ukrainie, a w szczególności tych, którzy przyjmują uchodźców do swoich domów. „W ten sposób Polacy dają całemu światu godny naśladowania przykład chrześcijańskiego miłosierdzia. Dzięki temu cud pojednania polsko-ukraińskiego w miłości i w prawdzie przybliża się do nas szybszymi krokami”, mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wyraził też ból z powodu śmierci górników w ostatnich katastrofach i przypomniał, że życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy.

Podczas Sumy odpustowej tradycyjnie ponowiony został Millenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości z 3 V 1966 r. Pragnieniem bł. kard. Wyszyńskiego było, by katolicy pozostali wierni zobowiązaniom tych przyrzeczeń, by przyjęli odpowiedzialność za Kościół, nieśli mu pomoc w każdej chwili i w każdej sprawie.

W darach ofiarnych Instytut Prymasa Wyszyńskiego złożył ornat z wizerunkiem błogosławionego. Przedstawiciele Poczty Polskiej przekazali zaprezentowany dziś i wprowadzony do obiegu dla uczczenia Maryi i podkreślenia Jej roli w życiu polskiego narodu, znaczek z Wizerunkiem Królowej Polski i polskim godłem.

We Mszy św. licznie uczestniczyli pielgrzymi z kraju i zagranicy. Obecna była m.in. s. Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego.

Modliła się także prawie 40-osobowa grupa polskich dzieci z Litwy realizująca projekt edukacyjny „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim”.

3-majowe uroczystości były też jasnogórskim dziękczynieniem za nawiedzenie Maryi w kopii Jej Cudownego Obrazu w arch. poznańskiej. Jak zauważył abp Gądecki liczne uczestnictwo wiernych podczas Nawiedzenia w czasie pandemii było nie tylko wyznaniem żywej wiary, ale również dowodem niesłabnącego kultu maryjnego pośród diecezjan. „Było to zaskoczeniem dla niedowiarków, którzy uważali peregrynację za zjawisko przestarzałe, tak jakby cześć dla naszej niebiańskiej Królowej i Pani mogła kiedykolwiek okazać się sprawą przebrzmiałą”, mówił metropolita poznański w czasie kazania.

Dziś jeszcze Msza św. dla miasta Częstochowy odprawiona zostanie o godz. 19.00.

W święto Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już w Apelu Jasnogórskim udział weźmie Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda