Home Wiadomości Uroczystość ku czci Założyciela pallotynów

Uroczystość ku czci Założyciela pallotynów

Redakcja

Święty Wincenty Pallotti, założyciel Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego to postać wspominana 22 stycznia. Głównym obchodom uroczystości celebrowanym w pallotyńskiej wspólnocie w Ołtarzewie, przewodniczył J.E. ks. abp Henryk Hoser SAC, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej.
Przed rozpoczęciem Liturgii, ks. dr hab. Mirosław Mejzner SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, przywitał zebranych na wspólnej modlitwie gości.

Święty Wincenty Pallotti to zakochany w Panu Bogu Mistyk, a jednocześnie wielki i niestrudzony Apostoł jedności i współpracy – zauważył ks. Mejzner.

Mszy Świętej przewodniczył J.E. ks. abp Henryk Hoser SAC, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej. W homilii Arcybiskup mówił o świetle rozbłyskującym dla innych, kiedy nasze dzieła miłości dochodzą do skutku. 

W trzech stanach tworzących Kościół – mówił abp Hoser – kapłańskim, życia konsekrowanego i świeckim, jest wspólnota powołań.

Dalej Pasterz wymienił wspólne powołanie dla każdego człowieka, którymi są powołanie do życia z Miłości i dla Miłości, powołanie do Królestwa Bożego, i kolejne – do świętości.

Nikt nie jest wykluczony z powołania do świętości – powiedział homilista.

Kaznodzieja zdefiniował, że paliwem niesionego przez ludzi wierzących światła jest miłość. Ona to jest definicją Boga. Z niej ma wypływać apostolstwo, które polega także na mnożeniu apostołów – mówił biskup senior, który odnosząc się do postaci Założyciela pallotynów powiedział:

Święty Wincenty Pallotti klękał przed Tajemnicą Kapłaństwa.

Arcybiskup Hoser przypomniał zebranym 4 fundamentalne zadania kapłańskiego życia Pallottiego, które święty zapisał w swoich notatkach. Są nimi:

  • odprawianie Najświętszej Ofiary
  • udzielanie świętych sakramentów
  • głoszenie Słowa Bożego
  • modlitwa

Dziękując za święcenia kapłańskie Pallottiego, których 200 rocznicę obchodzimy w tym roku, Pasterz zwrócił także uwagę na powszechne kapłaństwo wszystkich wiernych i na wiarę, która winna być gorąca i ostra jak gorczyca.

Na zakończenie Eucharystii, ks. Rektor podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i życzył:

By owoce naszego świętowania trwały przez całe nasze życie.

Ks. Mejzner złożył także życzenia solenizantowi – ks. Anastazemu Bławatowi SAC:

Życzę, by całkowite zdrowie i pomyślność towarzyszyły Księdzu Profesorowi jeszcze przez wiele lat życia, zawierzając je Chrystusowi.

Przygotowaniem do uroczystości była odprawiana przed 9 poprzedzających dni nowenna, a także Nieszpory łacińskie celebrowane 21 stycznia 2018 r. w ołtarzewskim kościele.

al. Dominik Gaładyk SAC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda