Home WiadomościZ kraju Uroczystości Jadwiżańskie w Trzebnicy i Wrocławiu

Uroczystości Jadwiżańskie w Trzebnicy i Wrocławiu

Redakcja

W ostatnie dni mieszkańcy Wrocławia i okolic przeżywali uroczystości związane z trzebnickim odpustem ku czci św. Jadwigi Śląskiej. W świętowanie włączyli się także nasi współbracia.

W piątek (13.10) odbyła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i osób konsekrowanych do grobu Świętej z Trzebnicy. Wzięli w niej udział bracia przebywający na formacji czasowej wraz z o. Augustynem Feliszkiem, magistrem kleryków i juniorystów. Ten szczególny dzień skupienia moderował o. bp Jacek Kiciński CMF. Uczestnicy spotkania zgromadzili się o godz. 10:00 w trzebnickiej bazylice, aby wysłuchać konferencji Jego Ekscelencji. Kaznodzieja oparł swoje rozważanie na trzech punktach: poszukiwanie, zamieszkiwanie i formowanie, które winny stanowić drogowskazy dla rozwoju duchowego każdego powołanego do radykalnego naśladowania Jezusa. Swój model wzrostu wewnętrznego ojciec biskup poparł przykładem św. Jadwigi, w której ta droga znalazła wierne odzwierciedlenie. Następnie obecni mieli okazję do adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której obecni kapłani służyli wszystkim w sakramencie pokuty i pojednania. Kulminacyjnym momentem dnia skupienia była Eucharystia, pod przewodnictwem bpa Jacka, którą koncelebrowało blisko dwudziestu kapłanów, a w której oprawę zaangażowało się wiele wspólnot obecnych na wspólnych ćwiczeniach duchowych. Podczas homilii główny celebrans wezwał zgromadzonych do oczyszczenia swej pierwotnej motywacji, aby źródłem ich dążeń i wysiłków w realizacji powołania był zawsze i wyłącznie Chrystus Pan. Po Mszy świętej zebrani udali się do trzebnickiego Lasku Bukowego, by na tamtejszej kalwarii odprawić nabożeństwo drogi krzyżowej o umocnienie swojego powołania. Dzień skupienia zakończył się wspólnym posiłkiem w pobliskiej restauracji.

W sobotę (13.10) odbył się epilog Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy, czyli tzw. Pielgrzymka Trzebnicka. Z Wrocławia na pątniczy szlak według szacunków ruszyło ponad 10.000 osób, organizowanych w kilkunastu grupach pielgrzymkowych. Nasi bracia pielgrzymowali w grupie piętnastej, której przewodnikiem był o. Ezechiel Adamski, którego w posłudze sakramentalnej wspierał o. Jozue Szymański, a przez pierwszy etap także o. Augustyn Feliszek. Potężny exodus wrocławian wyruszył po godzinie 6:00 spod wrocławskiej archikatedry. Około 7:45 dołączyła do głównego strumienia franciszkańska grupa z Karłowic. Trasa prowadziła przez Krzyżanowice, Malin, Wysoki Kościół / Brochocin, by około 16:00 dotrzeć do Jadwiżańskiego sanktuarium. Tam, na trzebnickich błoniach, o 16:30 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Piotr Libera, ordynariusz diecezji płockiej. Koncelebrowali ją abp Józef Kupny i bp Andrzej Siemieniewski oraz około 120 kapłanów, którzy przybyli tu wraz z pielgrzymami. W homilii ks. bp Piotr zauważył jak wiele łączy św. Jadwigę z jego biskupią stolicą i zachęcił, aby odnajdywać w sobie podobieństwa do Chrystusa i jego wiernej naśladowczyni, Pani z Trzebnicy. Msza święta zakończyła się wręczeniem Orderów św. Jadwigi przez metropolitę Wrocławskiego, abp Józefa Kupnego, osobom zasłużonym dla działalności charytatywnej w archidiecezji wrocławskiej. Słowo końcowe do zebranych skierował ks. Stanisław Orzechowski, wieloletni przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Na zakończenie główny celebrans udzielił zgromadzonym pielgrzymom błogosławieństwa relikwiami św. Jadwigi Śląskiej.

We wtorek (16.10) w liturgiczną uroczystość św. Jadwigi, podczas Mszy świętej o godz. 9:00 w kościele św. Antoniego Padewskiego na wrocławskich Karłowicach, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Alan Brzyski, minister prowincjalny franciszkanów prowincji św. Jadwigi Śląskiej, czternastu braci przebywających na formacji początkowej, odnowiło swoją profesję czasową, ślubując życie przez kolejny rok w posłuszeństwie, bez żadnej własności i w czystości. W słowie Bożym kaznodzieja wychodząc od potrzeby poszukiwania sensu własnego życia, przekonywał, że jego ostatecznym źródłem jest sam Bóg, a do człowieka należy tylko przyjąć tę prawdę i wedle niej żyć. Naszych braci, którzy odnowili śluby zakonne, polecamy szczególnej modlitwie wszystkich czytelników.

Za: www.dominik.w-w.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda