Home WiadomościZ kraju Uroczystości ku czci bł. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii na Mariankach

Uroczystości ku czci bł. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii na Mariankach

Redakcja

Księża Marianie  i czciciele bł. O. Stanisława Papczyńskiego (1631 – 1701) uroczyście obchodzili  wspomnienie liturgiczne  swojego błogosławionego w minioną niedzielę 20 maja 2012.

W Górze Kalwarii w Sanktuarium na Mariankach, gdzie złożone są  relikwie błogosławionego założyciela Zgromadzenia Księży Marianów,  uroczystej Eucharystii o godz. 12.00 przewodniczył i homilię wygłosił JE ks. bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

W koncelebrze udział wzięli:  przełożony Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów  o. Paweł Naumowicz MIC  oraz kilkudziesięciu księży Marianów, przybyłych z Polski i z całego świata , m.in.  z Kamerunu i Ukrainy.

Na uroczystości przybyły rzesze pielgrzymów autokarami i indywidualnie  m. In. z Podegrodzia – miejsca urodzenia bł. Stanisława Papczyńskiego , Puszczy Mariańskiej, Skórca, Warszawy a także członkowie Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich wraz z Dyrektorem SPM o. Mikołajem Rokoszem MIC.  Z pocztem sztandarowym przybyli uczniowie wraz z dyrekcją Szkoły imienia Bł. O. Papczyńskiego z Kątów k. Góry Kalwarii, władze miasta Góra Kalwaria. Licznie przybyły Siostry Eucharystki, które posługują w Górze Kalwarii.

Uroczystości zakończyły się nabożeństwem majowym, po którym została odmówiona modlitwa o kanonizację bł. o. Stanisława Papczyńskiego i bł.. bp. Jerzego Matulewicza.

Po nabożeństwie Rektor Kościoła Wieczerzy Pańskiej, i Kustosz Sanktuarium o. Wojciech Skóra MIC  wraz z parafianami zaprosili zgromadzonych na  przygotowaną przez parafian agapę.

Przez 2 dni przed uroczystością i w niedzielę w Wieczerniku na Mariankach modliła się młodzież z parafii i ośrodków mariańskich w ramach 3 dniowych  spotkań modlitewno-kulturalnych  , zwanych MARIANKI , które odbywają się tutaj rokrocznie w maju od 1990 r.

Ojciec Papczyński jest  czwartym marianinem wyniesionym na ołtarze. Do tej pory beatyfikowani zostali: litewski arcybiskup Jerzy Matulewicz, który w 1909 roku odnowił Zgromadzenie Księży Marianów, a także dwaj księża, którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas II wojny światowej – Antoni Leszczewicz i Jerzy Kaszyra.

Beatyfikacja o. Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego miała miejsce w Licheniu 16 września 2007 r Uroczystościom przewodniczył wówczas i beatyfikacji dokonał ks.  kard.  Tarcisio Bertone SDB..

Więcej o bl. Stanisławie Papczyńskim możemy się dowiedzieć w i Internecie  na stronie http://www.stanislawpapczynski.org/

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda