Home WiadomościZ kraju Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej

Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej

Redakcja

W Uroczystość NMP Kalwaryjskiej sumie odpustowej w bazylice przewodniczył bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Na modlitwie zebrali się pielgrzymi i czciciele Matki Bożej.

Na początku liturgii biskupa, licznie zebranych kapłanów z dekanatu oraz okolicznych parafii i klasztorów oraz wszystkich pielgrzymów przywitał o. Konrad Cholewa OFM, kustosz sanktuarium. Mówił, że w tym roku przeżywamy okrągłą, 380. rocznicę przyniesienia cudownego obrazu, który nadal gromadzi rzesze pątników.
– Stajemy dzisiaj wokół ołtarza Chrystusowego w tym szczególnym dla nas wszystkich miejscu. Każdy z nas ma swoje osobiste doświadczenie z tym miejscem, tą szczególną obecnością Matki Bożej – powiedział Ks. biskup Robert.

Homilię wygłosił Ks. Wiesław Cygan, proboszcz parafii i dziekan dekanatu kalwaryjskiego. Na początku przypomniał, że 13 sierpnia 1991 roku Ojciec Święty Jan Paweł II sprawował na rynku krakowskim Mszę św., używając formularza o NMP Kalwaryjskiej, a kiedy przejeżdżał przez rynek w Kalwarii Zebrzydowskiej, zatrzymał się i powiedział: “Dziś na krótko się tu zatrzymuje, ale tutaj moje serce pozostało na zawsze.”

Kaznodzieja podkreślał związki Świętego Papieża z Matką Bożą Kalwaryjską i wskazał, że nadal do bocznej kaplicy bazyliki, przed Jej cudowny obraz przybywają tłumy wiernych.
– W różnych okresach historii i dziejów przychodzili tutaj ludzie i przeżywali radosne i trudne chwile. Po co ci ludzie przychodzą? Odpowiedź jest wypisana na górze: uzdrawia, króluje, pociesza – mówił kapłan i wskazał, że modlitwa „w tych wszystkich doświadczeniach, kiedy po ludzku nie było nadziei”, dawała przemianę.

Po Mszy świętej przed cudownym obrazem biskup modlił się aktem zawierzenia Matce Bożej Kalwaryjskiej, którego dokonał 19 sierpnia 2002 roku święty Jan Paweł II. Od wczesnych godzin rannych na modlitwę do sanktuarium licznie przybywali pielgrzymi.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Za: kalwaria.eu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda