Home WiadomościZ kraju Uroczystości odpustowe w Kodniu w 290. rocznicę papieskiej koronacji Obrazu Matki Bożej

Uroczystości odpustowe w Kodniu w 290. rocznicę papieskiej koronacji Obrazu Matki Bożej

Redakcja

15 sierpnia 1723 roku miała miejsce w Kodniu druga w obecnych granicach Polski papieska koronacja wizerunku Matki Bożej. Tym samym rozpoczęły się 10-letnie przygotowania do 300-lecia koronacji, którą Kodeń będzie obchodził po Jasnej Górze. Tradycyjnie 14-15 sierpnia odbywają się tutaj główne uroczystości odpustowe, które gromadzą kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Dwudniowy odpust rozpoczął się Eucharystią 14 sierpnia w Bazylice Kodeńskiej o godzinie 12.00, w której uczestniczyli pielgrzymi konni z V Podlaskiej Pielgrzymki Konnej w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej do Kodnia. Pierwszą pielgrzymką pieszą, która dotarła do Kodnia była grupa z Tucznej i Huszczy – 247 pielgrzymów. Dotarły również pielgrzymki z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej (71 os.), Rozwadówki (13 os.), XVII Pielgrzymka Piesza z Kolana (23 os.), Międzyrzeca Podlaskiego (52 os.), Terespola (500 os.), z Wólki Dobryńskiej i Malowej Góry (72 os.), Piszczaca i Połosek (826 os.), Dołhobrodów (33 os.), Horbowa i Zalesia (105 os.), Sławatycz (165 os.), pielgrzymki rowerowe z Kamienia k. Chełma, Międzyrzeca Podlaskiego, autokarowe z parafii św. Józefa w Międzyrzeca Podlaskiego, z parafii Dołha oraz Międzyrzeca Podlaskiego i okolic, a także pielgrzymi z Łosic i najliczniejsza grupa z Wisznic, licząca ponad 800 pątników. Do Kodnia docierali również pielgrzymi z różnych stron Polski, m.in. Warszawy, Lublina czy Gdyni.

O godzinie 16.00 rozpoczęła się na Kodeńskiej Kalwarii droga krzyżowa, którą poprowadził o. Józef Niesłony OMI – Ojciec Duchowny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Podniosłym momentem pierwszego dnia odpustu była procesja Obrazu na kalwarię, którą poprowadzili uczestnicy V Podlaskiej Pielgrzymki Konnej. Po przybyciu na ołtarz polowy, dowódca zdał raport na ręce Biskupa Siedleckiego, po czym ułani – przy dźwięku gromkich oklasków tłumu – opuścili plac celebry eucharystycznej. Następnie oddano salwy z dział armatnich. Uroczystej Eucharystii, która była sercem pierwszego dnia odpustowego, przewodniczył Ordynariusz Siedlecki – Biskup Zbigniew Kiernikowski, który podkreślił, że zgromadziliśmy się w Kodniu – „tak ważnym sanktuarium dla polskiej duchowości i ważnym w naszych dziejach”. W homilii, nawiązując do Liturgii Słowa, przypomniał znaczenie Arki Przymierza, odnosząc się również do tego samego tytułu, jaki nadaje Matce Najświętszej Litania Loretańska. Maryja jest Arką Przymierza, w której jest obecny Bóg. Jako matka, uczy nas wiary i tą samą rolę – nauczyciela wiary – ma Kościół.

Wieczorne czuwanie u stóp Matki Bożej Kodeńskiej rozpoczęła procesja różańcowa ze światłami na Kodeńskiej Kalwarii, transmitowana przez Katolickie Radio Podlasie. Następnie rozpoczął się koncert w wykonaniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Pierwszy dzień zakończyła Pasterka Oblacka, której przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. dr Ryszard Szmydki OMI. Oprawę muzyczną przygotowała schola młodzieżowa, działająca przy parafii w Kodniu.

Drugi dzień wielkiego odpustu rozpoczął się modlitwą Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 5.30. O godzinie 9.30 na Kodeńskiej Kalwarii odbyła się Msza św. misyjna, w której wzięli udział Przyjaciele Misji Oblackich. Eucharystii przewodniczył o. Wiesław Chojnowski OMI, który posługiwał na Madagaskarze. Słowo Boże wygłosił o. Marian Lis OMI – Dyrektor Prokury Misyjnej w Poznaniu. Swoim doświadczeniem pracy misyjnej dzielili się oblaci z Madagaskaru i Ukrainy.

O godzinie 11.30 wyruszyła procesja eucharystyczna z bazyliki na Kodeńską Kalwarię. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Piotra Sawczuka, którego w imieniu parafian i licznie zgromadzonych pielgrzymów przywitali przedstawiciele parafii pw. św. Anny w Kodniu. Słowa powitania skierował również Ordynariusz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. dr Ryszard Szmydki OMI. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię sprawowali kapłani diecezjalni dwóch obrządków katolickich. W homilii Biskup Piotr wskazał, że spoglądamy dzisiaj w niebo, aby śledzić drogę najdoskonalszej z ludzi – Maryi, która została wzięta do nieba – „wzięta z ziemi, gdzie ludzie mieszkają w mroku i cieniu śmierci.” Główny Celebrans wołał również: „Przypominaj nam ciągle Pani Wniebowzięta, że mamy ciągle trzymać w naszych rękach różaniec, który aż kapie od łask. Przypominaj, że mamy trzymać w sobie tęsknotę za niebem, że mamy żyć pięknie, choć wielu mówi, że nie warto.” Wskazując również na rocznicę Cudu nad Wisłą, Biskup Piotr zakończył modlitwą: „Ucz nas Pani Najświętsza prawdziwej miłości do ziemskiej ojczyzny i dopomóż, byśmy z Tobą doszli do ojczyzny w niebie.”

Na zakończenie uroczystej celebry słowo zabrał Kustosz Sanktuarium w Kodniu – o. Bernard Briks OMI – który podziękował Senatorowi RP Grzegorzowi Biereckiemu za pomoc w zabezpieczeniu Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Senator wskazał na znaczenie Kodeńskiego Wizerunku dla tożsamości tej ziemi. Nawiązał do prac ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach, gdzie przy ciałach pomordowanych przez komunistów, znaleziono medaliki Matki Bożej Kodeńskiej.

Ojciec Bernard skierował również słowa podziękowania do duchowieństwa diecezjalnego, oprawy muzycznej: orkiestry i scholi młodzieżowej, która animowała liturgię podczas Pasterki Oblackiej i w dzień uroczystości Wniebowzięcia NMP.

Na koniec słowo do zebranych skierował jeszcze Biskup Piotr Sawczuk, dziękując zebranym za tak liczne zgromadzenie na modlitwie w Kodniu: „jest nas bardzo wielu, można powiedzieć – zaskakująco dużo. To też jest dowód na to, że w różnych punktach naszej ojczyzny Matka Najświętsza skutecznie gromadzi ludzi wokół Chrystusa (…) Matka Najświętsza jest w niebie, ale przychodzi z pomocą nam ludziom, żyjącym na ziemi – podsyca naszą nadzieję. Tak jak Matka Boża Kodeńska – przybyła tutaj z obcych stron, z Rzymu – ale zadomowiła się w Kodniu i tutaj  tym pogodnym, pełnym blasku spojrzeniem ogarnia nasze sprawy – jest Matką ludzi, żyjących na Podlasiu” Biskup nawiązał do bolączek Podlasia, problemu wyludnienia oraz trudności ludzi pracujących na roli – „Chcemy prosić Pośredniczkę łask – Panią Kodeńską, by młodzi ludzie, którzy decydują się na to, czy zostać i prowadzić gospodarstwo, czy też szukać szczęścia daleko stąd, żeby mieli perspektywę zbudowania właściwego, szczęśliwego, godnego życia, pracując na tej ziemi.” Tuż przed błogosławieństwem ziół, Biskup Piotr oddał w opiekę Matki Bożej Kodeńskiej swoją posługę apostolską: „Oddawajmy cześć Matce Bożej Kodeńskiej. Ja również powierzam w Jej przeczyste, matczyne ręce swoją biskupią posługę. Ogromnie cieszę się, że mogłem być w tak wielką uroczystość właśnie tutaj – w Kodniu”.

Jako kustosze „Częstochowy Podlasia” składamy serdeczne podziękowania wszystkim Pielgrzymom, którzy przybyli do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Podczas wielkiego odpustu przybyło do Kodnia kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Kapłani rozdzielili 18 tys. komunii. Dziękujemy również przedstawicielom mediów katolickich i publicznych za relacjonowanie modlitwy Ludu Podlasia i naszej Ojczyzny tutaj, gdzie bije serce tej ziemi, gdzie jest obecna Matka Jedności.

Więcej (zdjęcia i nagranie z Eucharystii) na: www.koden.com.pl 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda