Home WiadomościZ kraju Poświęcenie samochodu dla Karmelickiej OSP

Poświęcenie samochodu dla Karmelickiej OSP

Redakcja

Dnia 8 stycznia br. o. Prowincjał Wiesław Strzelecki uczestniczył w obrzędzie poświęcenia nowego samochodu kwatermistzowskiego dla Karmelickiej OSP działającej przy naszym klasztorze w Trutowie i Woli.

Historia Karmelickiej OSP

Powołanie straży pożarnej przy klasztorze karmelickim ma swoje korzenie w prowadzonym od początku lat 90 ubiegłego wieku duszpasterstwa strażaków w kościele Św. Anny w Trutowie. Święto patrona strażaków Św. Floriana miało tutaj zawsze szczególnie uroczysty przebieg. Istniejące na terenie parafii i Gminy Kikół jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych zawsze aktywnie włączały się do uczestnictwa w uroczystościach religijnych.

Pierwsze pomysły o powołaniu Karmelickiej Ochotniczej Straży Pożarnej narodziły się w czasie pielgrzymki parafialnej do Rzymu w maju 2000 roku. W pielgrzymce tej brali udział członkowie późniejszego komitetu założycielskiego KOSP.

Idea stworzenie Ochotniczej Straży Pożarnej przy klasztorze OO Karmelitów uzyskała wielkie wsparci ówczesnego prowincjała Polskiej Prowincji Karmelitów o. Leszka Pawlaka. W krótkim czasie napisany został statut w którym określono katolicki charakter organizacji. Poza sprawami ochrony przeciwpożarowej położono szczególny nacisk na pielęgnowanie i propagowanie idei patriotycznych, tradycji historycznych, a także utrwalanie świadomości i poczucia obowiązków obywatelskich względem Ojczyzny. W statucie znalazły się również zapisy o działalności na rzecz rozwoju kultury i sportu.

Zebranie założycielskie straży odbyło się 19 sierpnia 2000 roku w refektarzu klasztoru w Trutowie. Na zebraniu tym podjęta została uchwała o powołaniu Karmelickiej Ochotniczej Straży Pożarnej, a także uchwała o przyjęciu statutu stowarzyszenia. Dylemat dotyczący nazwy: karmelicka czy karmelitańska został rozstrzygnięty na rzecz pierwszej formy. Złożone w sądzie dokumenty zostały zaakceptowane bez zastrzeżeń i rejestracja stowarzyszenia stała się faktem. Podjęto także uchwały o symbolach KOSP, a także o wzorach umundurowania. Zamówione mundury z bordowym lampasem i bordowymi otokami na czapkach, oraz z symbolami wskazującymi na łączność z karmelitami zostały wykonane tuż przed świętami Wielkanocnymi 2001 roku. W czasie Triduum Paschalnego Karmelicka Ochotnicza Straż Pożarna wystawiła po raz pierwszy swoją wartę przy Bożym Grobie i uczestniczyła w procesji rezurekcyjnej zaczynając od posługi Panu Bogu swoją służbę społeczną. Od tego momentu KOSP włączyła się na stałe w krajobraz parafii i regionu.

Już 20 maja 2001 roku miała miejsce uroczystość nadania sztandaru KOSP. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe. Poświęcenia sztandaru dokonał prowincjał o. Leszek Pawlak, a jego wręczenia Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Joachimowski. 21 marca 2005 Karmelicka Ochotnicza Straż Pożarna uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Była to wtedy pierwsza i jedyna organizacja w powiecie lipnowskim, która spełniła wymogi określone w ustawie dotyczącej OPP.

Niezwykle ważnym i ambitnym celem straży stała się budowa remizy. Już w roku 2002 podjęto decyzję o zakupie działek w Woli tuż obok istniejącego kościoła. Budowa zakończyła się w grudniu 2006 roku uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu. Uroczyste otwarcie strażnicy połączone z obchodami Dnia Strażaka powiatu lipnowskiego odbyło się w dniu 6 maja 2007 roku. Ceremonii symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał marszałek Maciej Płażyński, a poświęcenia obiektu dokonał Biskup Bronisław Dębowski. Dla upamiętnienia obecności w Woli Macieja Płażyńskiego, 10 kwietnia 2011 roku w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej na strażnicy KOSP zawisła tablica poświęcona temu mężowi stanu.

Przez wiele lat KOSP pozostawała poza strukturami Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, jednak na skutek zaproszenia ze strony Związku oraz dla ułatwienia współpracy z innymi jednostkami OSP na Walnym Zebraniu w dniu 29.06 2008 roku Karmelicka Ochotnicza Straż Pożarna podjęła uchwałę o przystąpieniu do ZOSP RP.

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda