Home WiadomościZ kraju Uroczystości powstania Radia Maryja w Toruniu

Uroczystości powstania Radia Maryja w Toruniu

Redakcja

Radio Maryja świętowało XXI rocznicę swojego powstania. Główne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Jak co roku do grodu Kopernika przybyły tłumy wiernych słuchaczy z całej Polski i z zagranicy.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. Przed jej rozpoczęciem zebranych powitał o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja. Eucharystii przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński. Zwracał uwagę, że XXI rocznica utworzenia Radia Maryja wpisuje się w Rok Wiary.

„Kto walczy z wiarą – niszczy człowieka. Kto ośmiesza wiarę i profanuje symbole religijne – rani człowieka. Kto usuwa wiarę z życia społecznego – niszczy jego fundament” – mówił ks. bp Andrzej Suski. Jednocześnie dodał, że: „Kto ogranicza środki przekazu wiary – uderza w podstawowe prawo do jej wyznawania i prawo do wolności słowa”. W tym kontekście ks. bp Andrzej Suski wskazał na szczególną rolę Radia Maryja w krzewieniu wiary. 

W homilii ks. bp Ignacy Dec – ordynariusz diecezji świdnickiej mówił o roli Radia Maryja w budowaniu życia religijnego i patriotycznego Polaków w kraju i zagranicą. Wskazał przy tym na codzienny program rozgłośni i dzieł przy niej powstałych. Powiedział, że jednoczą one ludzi na modlitwie, wokół spraw społecznych, gospodarczych i politycznych.

Na 21. rocznicę Radia Maryja słowo skierował ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Chrześcijańskiego.  Specjalny list wystosował z Krakowa ks. kard Stanisław Nagy.

Również o. Michael Brehl Przełożony Generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela skierował swoje słowo pozdrowienia do zgromadzonych pielgrzymów w specjalnie wystosowanym liście.

O. dr Janusz Sok – prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów – zwracał uwagę na szczególną więź łączącą słuchaczy toruńskiej rozgłośni, którzy tworzą Rodzinę Radia Maryja. (tekst przemówienia poniżej) 

Na uroczystościach rocznicowych w Toruniu nie zabrakło również gospodarza miasta. Prezydent Michał Zaleski powiedział, że przy Radiu Maryja powstaje kolejne dzieło: Świątynia pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II – Wotum Wdzięczności za bł. Jana Pawła. 

O. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja na zakończenie Eucharystii zwrócił uwagę na istotę komunikacji. „Jeżeli ludzie ze sobą rozmawiają szukają razem prawdy wtedy rodzi się miłość. Razem można uczynić wiele, przykładem jest Radio Maryja – mówił Dyrektor rozgłośni

Media mają być środkami społecznego komunikowania, rozmawiania. W domu się rozmawia, a Kościół jest domem i Ojczyzna jest domem. Trzeba rozmawiać na argumenty prawdy, dobra i wtedy dobrze będzie. Nie trzeba dogadywać sobie nawzajem tylko dogadywać się dla dobra wspólnego. Za to dogadywanie się dziękujemy serdecznie. Dziękujemy za to dogadywanie się z Panem Bogiem, za modlitwę. Jesteśmy bardzo wdzięczni – powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co ma ogromne znaczenie dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Uroczystości rocznicowe odbędą się także w Bydgoszczy, w samo święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia o godzinie 17:00, w kościele Matki Bożej Fatimskiej.

Pełna relacja na: www.radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda