Home WiadomościZ kraju Uroczystości związane z nadaniem stopnia pułkownika opatowi wąchockiemu

Uroczystości związane z nadaniem stopnia pułkownika opatowi wąchockiemu

Redakcja

W niedzielę w Kościele Opactwa Cystersów podczas wieczornej Mszy Św, odbyła się uroczystość nadania stopnia wojskowego , opatowi Eugeniuszowi. Opat jest od tej chwili pułkownikiem Drużyn Strzeleckich. Mianowania dokonał Jan Grudniewski – generał Polskich Drużyn Strzeleckich na wniosek gen. ks. Bogdana Lipca.

Ojciec Eugeniusz przed przyjęciem awansu zaznaczył, że zostanie pułkownikiem, ale pod warunkiem, że nominacja będzie uznaniem zasług zakonu dla krzewienia postaw patriotycznych. Nie chciał, by jego osobie przypisywano jakiekolwiek czyny i zasługi.

 

Podczas uroczystości wspomniano zatem historię zakonu cystersów w Wąchocku i jego udziału patriotycznego w dziejach Polski.

 

Awansowanie osób duchownych na oficerskie stopnie wojskowe odbywa się w uznaniu zasług dla Ojczyzny. W minioną niedzielę podczas uroczystości wspomniano poprzedników ojca Eugeniusza. Opatów Wąchockich od 1964 roku, czyli Benedykta Matejkiewicza, Alberyka Siwka i Eustachego Kocika.

Do Aktu nominacji generał Jan Grudniewski wykorzystał szablę ze zbiorów pułkownika WP ks. Walentego Ślusarczyka, która na co dzień zajmuje miejsce wśród eksponatów Muzeum Cystersów. Szabla ta, której szpic zwieńczony jest krzyżem Chrystusa była najprawdopodobniej użyta podczas bitwy z bolszewikami w 1920 roku pod Raszynem.

 

Ojciec opat pułkownik podziękował za to honorowe wyróżnienie podkreślając, że sam jest tylko następcą wielkich poprzedników opatów wąchockich od 1179 roku i przyjmuje nominację jako zwieńczenie 800 letnich zasług zakonu w historii Ziemi Wąchockiej.

Źródło: www.wachock.info.pl
foto br. Stefan

Za: www.wachock.cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda