Home WiadomościZ kraju W Adwencie jasnogórska wieża będzie rozświetlona na fioletowo

W Adwencie jasnogórska wieża będzie rozświetlona na fioletowo

Redakcja

Jasna Góra rozświetlona na Adwentowy kolor nie tylko w liturgii. Także Jasna Góra świeci wieczorem na fioletowo. To przypomnienie i zachęta, by przez nawrócenie, przygotować nasze serca na radość przyjścia Zbawiciela. Wieża dla wielu Polaków i wiernych z zagranicy to symbol „góry zwycięstwa” i miejsca królowania Maryi, jako szczególnej patronki naszej Ojczyzny.

Możliwość rozświetlenia wieży, jednego z najbardziej rozpoznawalnych jasnogórskich elementów, pojawiła się od 2018 r. kiedy odbywały się uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości i wieża rozbłysła na biało-czerwono.

– Przy okazji realizacji projektu na oświetlenie wieży w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zrodził się pomysł, by stworzyć możliwość iluminacji wieży na różne kolory, tak by móc dostosować jej oświetlenie na różne okresy roku liturgicznego i wyjątkowe wydarzenia – mówił w 2018 r. Grzegorz Tobiszowski, dziś eurodeputowany, a wtedy sekretarz stanu w Ministerstwie Energi.

Iluminacja realizowana jest z czterech punktów ulokowanych na dachach różnych budynków obiektu Sanktuarium, z zachowaniem równomierności oświetlenia wszystkich ścian wieży.

Wieża to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jasnej Góry. Łączy się przede wszystkim z kultem Matki Bożej i jest znakiem Jej obecności w sanktuarium częstochowskim. To właśnie dlatego pielgrzymi na widok wieży klasztoru jasnogórskiego przeżywają chwile uniesienia: witając wieżę, witają jakby samą jej Patronkę.
Ale wieża jest nie tylko symbolem. Jest konkretną budowlą, która imponuje wysokością, odwagą rozwiązania technicznego, harmonią poszczególnych części.

Mierząca 106,30 m wysokości w połączeniu z ukształtowaniem terenu, wieża jest jednym z najbardziej interesujących punktów widokowych w Polsce. Na sam szczyt wieży prowadzi 516 stopni.

Wewnątrz umieszczono zegar oraz 36 dzwonów i dzwonków, tak zwanych kurantów, które co 15 minut wygrywają melodie pieśni maryjnych lub w czasie świąt kolędy bądź pieśni wielkanocne.

Wieżę wieńczy posążek kruka z bochenkiem chleba, metalowa chorągiewka z monogramem imieniem Najświętszej Marii Panny oraz podświetlony w nocy krzyż. Od 2008 r. z wieży powiewa biało-czerwona flaga.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda