W Białymstoku lubią słuchać dominikanów

Ponad sto osób uczestniczy w wykładach Dominikańskiej Szkoły Wiary w Białymstoku, która od jesieni działa również w stolicy Podlasia. Pomysł jej utworzenia wyszedł od osób świeckich.

Dominikańska Szkoła Wiary to organizowany od 10 lat projekt otwartych wykładów w różnych miastach Polski – głównie tam, gdzie istnieją klasztory ojców dominikanów.

„W Białymstoku klasztoru dominikańskiego nie ma. Ale dominikanie byli w przeszłości na tych ziemiach, o czym świadczą podominikańskie kościoły i klasztory w Choroszczy i Różanymstoku. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości doczekamy się ich też w Białymstoku” – tłumaczy Michał Citko, jeden z organizatorów DSW w swoim mieście.

Działalność Szkoły Wiary w Białymstoku zainaugurował pod koniec października wieloletni duszpasterz krakowskiej „Beczki”, o. Adam Szustak wykładem o sakramencie Eucharystii. Miesiąc później konferencję na temat „teologii małżeństwa” wygłosił o. Mirosław Pilśniak.

Na odbywające się w sobotnie przedpołudnia wykłady w Domu Rekolekcyjnym Świętego Kazimierza u Księży Werbistów przychodziło ponad sto osób. Uczestnicy konferencji uczestniczą też we mszy świętej.

„Cóż takiego robią dominikańscy kaznodzieje, że przyciągają taką gromadę, w której, trzeba założyć, niemal każdy należy przecież do jakiejś parafii, odwiedza mniej lub bardziej regularnie swoje kościoły i słucha tych samych słów Ewangelii od co najmniej kilkunastu lat?” – zastanawia się Michał Citko.

Jego zdaniem, „jedni głoszą Słowo, drudzy go słuchają, bądź uczą się słuchać”, a „obie strony nie robią więc niż innego jak to co Święty Paweł określił jako uzupełnianie braków wiary. I jedni i drudzy te braki dostrzegają, czując przy tym wewnętrzny nakaz ich wypełnienia”.

„W wymiarze apostolskim spotkania Szkoły Wiary są doskonałym przykładem na sposób zbierania rozproszonych owiec. W czasach kiedy pokusa centralizmu coraz wyraźniej odzywa się w Kościele, kaznodzieje w białych habitach próbują pokazać, że środek Kościoła jest wszędzie tam gdzie pojawia się zbierający Chrystus w Słowie i Eucharystii” – dodaje Citko.

Trzecie spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary w Białymstoku odbędzie się 15 grudnia. Wykład na temat „Sztuka sprzeciwu. Czyli jak reagować na zło” wygłosi o. Wojciech Jędrzejewski, mieszkający w klasztorze w Łodzi dominikański rekolekcjonista i współtwórca internetowego programu Boska.tv

Pomysł wykładów w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary w Białymstoku wyszedł od osób świeckich. „Część z nas spotkała się z dominikanami w czasie swoich studiów w innych miastach. Chcemy teraz dać mieszkańcom naszego miasta możliwość poznania dominikańskiej duchowości” – wyjaśnia Michał Citko.

Więcej informacji o Dominikańskiej Szkole Wiary w Białymstoku na stronie: szkolawiary.dominikanie.pl/bialystok.

mc / sz / dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl