Home WiadomościZ kraju W Czernej świętowano uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej

W Czernej świętowano uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej

Redakcja

karmel.pl16 lipca,w główną uroczystość zakonu karmelitańskiego, Matki Bożej z Góry Karmel, we wszystkich klasztorach obu zakonów karmelitańskich oraz w wielu sanktuariach i kościołach tytularnych odbyły się Msze św. odpustowe, m.in. w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krzeszowic (archidiecezja krakowska), nazywanym polską górą Karmel. Eucharystii w Czernej przewodniczył o. Piotr Marek Chojnacki OCist, opat cystersów z krakowskiej Mogiły. Przybyło wielu pielgrzymów indywidualnych i grupowych. Obecnością swoją zaszczycili liczni kapłani z różnych stron Polski, a także afrykańscy misjonarze karmelici bosi, w tym jeden Burundyjczyk. Nawiązując do powszechnie znanej wypowiedzi św. Bernarda z Clairvaux, cystersa, o Matce Bożej, wiernych powitał przeor klasztoru o. Leszek Stańczewski OCD. W homilii o. opat Chojnacki podkreślił Maryjny rys męstwa, odwagi, a zarazem czułości macierzyńskiej i konieczności wzięcia Jej do siebie, jak to uczynił św. Jan Ewangelista uczeń spod Krzyża. Warto wziąć Maryję na co dzień, także w XXI w., choćby poprzez znak szkaplerza Karmelu.

W wigilię odbyły się: zakończenie nowenny szkaplerznej, procesja różańcowa wokół sanktuarium, dawnego eremu, a obecnie klasztoru nowicjackiego, w którego murach są główne relikwie św. Rafała Kalinowskiego, a także piękna noc czuwania modlitewnego do rana. Tłumy wiernych przyjmowały znak miłosierdzia – szkaplerz karmelitański.

Tydzień później w sobotę, 23 lipca, odbędzie się w Czernej doroczne, już 18, Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących szkaplerz Karmelu zrzeszonych we wspólnotach Bractwa Szkaplerznego lub niezrzeszonych, a będących w szeroko rozumianej Rodzinie Szkaplerznej. Zaproszenie na to spotkanie, jak i na uroczystości odpustowe, wystosował o. Tadeusz Florek, prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Przybędzie wówczas kilka tysięcy osób z blisko 60 większych miast i miejscowości.

Jak zaznaczył o. Włodzimierz Tochmański OCD, prowincjalny moderator Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), w prowincji krakowskiej Zakonu jest 57 wspólnot Bractwa, grup szkaplerznych powstających blisko 50, a w prowincji warszawskiej Zakonu jest ponad 20 wspólnot Bractwa i kilkanaście powstających grup, które podlegają duszpasterzom parafialnym w koordynacji z Karmelem. Mapa wspólnot Bractwa Szkaplerznego, Rodziny Szkaplerznej i parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Polsce, wraz z klasztorami Karmelu Terezjańskiego, stworzona przez o. Włodzimierza, jest możliwa do obejrzenia w Internecie na portalu www.szkaplerz.pl w dziale bractwa i wspólnoty szkaplerzne.

Najwybitniejszą osobistością noszącą szkaplerz był św. Jan Paweł II, który zawsze go nosił i bardzo wiele zawdzięczał Królowej Karmelu.

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda