Home WiadomościZ kraju “W drodze”: Miesięcznik lepszy niż reprezentacja

“W drodze”: Miesięcznik lepszy niż reprezentacja

Redakcja

Za „wieloletnią działalność publicystyczną” i dobro, które przyniosła, dziękował arcybiskup Stanisław Gądecki redakcji dominikańskiego miesięcznika „W drodze”. Pismo świętowało czterdziestolecie.

Jubileuszowe obchody odbyły się w sobotę w Poznaniu – gdzie od początku znajduje się siedziba redakcji. Rozpoczęła je dziękczynna msza święta w dominikańskim kościele Matki Bożej Różańcowej, którą jako delegat metropolity poznańskiego odprawił ks. prałat Jan Stanisławski.

„Duchowo łączę się z uczestnikami radosnego dziękczynienia składanego Panu Bogu za dobro – które poprzez wieloletnią działalność publicystyczną – stało się udziałem bardzo wielu osób” – napisał abp Gądecki w liście gratulacyjnym odczytanym podczas mszy.

„Jednocześnie wyrażam uznanie dla podejmowanych starań o to, by »W drodze« owocnie służyło rozwojowi życia chrześcijańskiego w zlaicyzowanej rzeczywistości” – dodał metropolita poznański.

Cytując list apostolski papieża Benedykta XVI „Porta fidei”, abp Gądecki życzył także, by problematyka podejmowana przez redakcję pisma „odpowiadała na znaki czasu”.

W kazaniu przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Dominikanów, o. Krzysztof Popławski przypomniał, że pierwszy numer „W drodze” ukazał się krótko przed historycznym meczem piłkarskim na londyńskim stadionie Wembley – w którym 17 października 1973 roku Polska zremisowała z Anglią, co dało polskim piłkarzom upragniony awans do mistrzostw świata.

„Jak jest dziś polska piłka, dobrze wiemy – w rankingu reprezentacji jesteśmy gdzieś między Zimbabwe a Jordanią. Natomiast miesięcznik »W drodze« po tych czterdziestu latach ma się bardzo dobrze” – powiedział z uznaniem o. Popławski.

Parafrazując słowa zmarłego niedawno irlandzkiego poety Seamusa Heaneya: „Jestem myśliwym i zbieraczem wartości”, przełożony polskich dominikanów stwierdził, że miesięcznik „W drodze” także „zbiera wartości i proponuje nam wartości”.

Mszę koncelebrowało ponad 30 kapłanów – z Zakonu Dominikanów i innych zgromadzeń oraz księży diecezjalnych. Wśród koncelebransów byli m.in.: twórca miesięcznika, o. Marcin Babraj oraz współtworzący wraz z nim pismo, o. Jan Andrzej Kłoczowski.

Na jubileuszowe obchody redakcja zaprosiła liczne grono autorów, sympatyków i przyjaciół dominikańskiego miesięcznika – m.in. związaną z poznańskim klasztorem dominikanów byłą premier i ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Hannę Suchocką.

„To jest wasze święto, to jest nasze święto” – powitał w kościele wszystkich przybyłych dyrektor dominikańskiej oficyny „W drodze”, o. Wojciech Prus.

Po mszy w Teatrze Muzycznym odbyła się uroczysta gala, podczas której o. Babraja uhonorowano Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z najwyższych polskich odznaczeń państwowych prezydent Bronisław Komorowski przyznał dominikaninowi „za wybitne zasługi w kultywowaniu i propagowaniu wartości moralnych” i „za zasługi dla polskiej kultury”. Odznaczenie wręczył wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Także władze Poznania – z którym przez wiele lat związany był o. Babraj i gdzie powstał miesięcznik „W drodze” – wyróżniły go „Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania”.

„Złotą Pieczęć Miasta Poznania” przyznano natomiast redakcji miesięcznika. „Pieczęć oznacza pewien ślad, który pozostaje. Miesięcznik »W drodze« też pozostawia ślad w historii naszego miasta i kształtuje je, z czego jesteśmy niezwykle dumni” – powiedział prezydent Poznania, Ryszard Grobelny wręczając nagrodę obecnemu redaktorowi naczelnemu miesięcznika, o. Romanowi Bieleckiemu i jego poprzednikowi, o. Pawłowi Kozackiemu.

Prowincjał polskich dominikanów podziękował natomiast osobom świeckim, którzy wraz z zakonnikami współtworzą miesięcznik. O. Popławski wymienił dwa nazwiska: Jana Grzegorczyka – który pracował w redakcji „W drodze” 30 lat – oraz Katarzynę Kolską – obecną zastępczynię redaktora naczelnego.

Jubileuszową galę uświetnił pokaz filmu dokumentalnego „Drogi szukając”, opowiadającego o historii czasopisma. Tytuł filmu nawiązuje do słów Cypriana Kamila Norwida: „drogi szukając, choć przed wiekami zrobiona”, który umieszczono jako motto w pierwszym numerze miesięcznika. W filmie wypowiadają się m.in. Władysław Bartoszewski oraz jego stała czytelniczka Anna Komorowska, żona prezydenta RP.

Pierwszy numer miesięcznika ukazał się we wrześniu 1973 roku. Na łamach pisma publikowali tacy autorzy jak: Andrzej Kijowski, Anna Kamieńska, ks. Janusz Pasierb, Gustaw Herling-Grudziński, ks. Józef Tischner, Roman Brandstaetter, Kazimiera Iłłakowiczówna. Dla wielu autorów było to jedyne miejsce, gdzie, w czasach szalejącej cenzury, mogli pisać.

W czasach komunistycznych ważną rolą miesięcznika było zamieszczanie tekstów „zza żelaznej kurtyny” o tematyce teologicznej i filozoficznej. Ukazywały się tłumaczenia takich wybitnych intelektualistów jak Thomas Merton, Yves Congar, Erich Fromm, Martin Buber, Jacques Maritain, Jean-Marie Lustiger czy Aleksander Sołżenicyn.

Od samego początku miesięcznik starał się towarzyszyć i docierać nie tylko do osób głęboko wierzących, które już odnalazły swoje miejsce w Kościele, ale też do poszukujących wiary.

„W drodze” był pierwszym ogólnopolskim miesięcznikiem dostępnym w Kindle Store – największym w świecie internetowym sklepie, amazon.com. Od tego roku nowa aplikacja App Store udostępnia także pełne wydania miesięcznika „W drodze” w wersji dostosowanej do iPada.

Pismo rozchodzi się obecnie w nakładzie prawie 7 tysięcy egzemplarzy.

jg, sz, dominikanie.pl / miesiecznik.wdrodze.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda