Home WiadomościZ kraju W Poznaniu odbyła się Kapituła Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej

W Poznaniu odbyła się Kapituła Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej

Redakcja

W dniach 29 czerwca – 04 lipca 2020 roku odbywała się w Poznaniu X Kapituła Prowincjalna Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Brało w niej udział ponad 20 zakonników z różnych klasztorów z Polski, z Białorusi, Rzymu i Usola Syberyjskiego.

Pierwszy dzień Kapituły przebiegł w duchu modlitwy i refleksji jako dzień skupienia na rozpoczęcie Kapituły. W tym dniu towarzyszył Kapitularnym o. bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej i Przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy Konferencji Episkopatu Polski.

O. bp Jacek przypomniał, że Karmel jest po to, by odnawiać oblicze Kościoła. Jest po to, by być sercem Kościoła. Zostało przypomniane czym jest życie zakonne i czego Kościół oczekuje od życia zakonnego.

O. Biskup zwrócił także uwagę, że ważna jest umiejętność rozeznawania duchowego, ponieważ “charyzmat jest darem Ducha Świętego dla spełnienia określonego zadania w Kościele i świecie i ma wymiar dynamiczny, więc trzeba się pytać: co Bóg chce od nas w danym momencie? Można bowiem charyzmat utracić albo uśpić. Można martwą literą prawa zniszczyć to, co jest wpisane w charyzmat, dlatego ważna jest wspólnotowa refleksja nad charyzmatem.

30 czerwca – drugi dzień X Kapituły Prowincjalnej Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych przebiegł przede wszystkim na wysłuchaniu relacji z ostatnich trzech lat. Kapituła wysłuchała sprawozdania Ojca Prowincjała Jana Piotra Malickiego o stanie i życiu Prowincji w latach 2017-2020. Został przedstawiony w tym sprawozdaniu ogólny obraz Prowincji, obejmujący wszystkie sektory naszej działalności.

Na sesji popołudniowej, po zakończonym sprawozdaniu o. Prowincjała, wysłuchano także sprawozdania ekonoma prowincjalnego o stanie ekonomicznym Prowincji, a następnie została przedstawiona relacja z Delegatury Prowincjalnej na Białorusi.

1 lipca, czyli trzeciego dnia Kapituły Prowincjalnej na przedpołudniowej sesji odbyły się wybory Prowincjała Prowincji. W pierwszym głosowaniu o. Jan Piotr Malicki od Matki Kościoła otrzymał wymaganą większość 2/3 głosów i tym samym ponownie został Prowincjałem Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

Natomiast na popołudniowej sesji odbyły się wybory radnych prowincjalnych naszej Prowincji, czyli najbliższych współpracowników O. Prowincjała: I Radny – o. Sergiusz Niziński; II Radny – o. Grzegorz A. Malec; III Radny – o. Robert Marciniak; IV Radny – o. Józef Tracz.

2 lipca – czwarty dzień naszej Kapituły Prowincjalnej przebiegł na rozważaniu Deklaracji charyzmatycznej OCD – dokumentu, który jest w ciągłej redakcji i jest tworzony przez cały Zakon.

Tego dnia był obecny o. Łukasz Kansy, definitor generalny z Rzymu, który pochodzi z Prowincji Warszawskiej. Na sesji przedpołudniowej wprowadził w temat obrad, mówiąc o potrzebie zatrzymania się nad naszym charyzmatem karmelitańskim i próbie odczytania go w dzisiejszych czasach.

W piątek 3 lipca, w święto Tomasza Apostoła, Kapituła prowincjalna wybrała przeorów klasztorów

W sobotę, 4 lipca, w ostatni dzień Kapituły Prowincjalnej, na sesji dziewiątej, odbyło się przyjęcie i zatwierdzenie decyzji oraz kierunków działań na najbliższe trzechlecie.

Na zakończenie Kapituły Prowincjalnej wszyscy Kapitularni udali do Bazyliki Mniejszej św. Józefa, by odprawić Mszę świętą wraz z zawierzeniem Prowincji św. Józefowi. Eucharystii przewodniczył o. Prowincjał Jan Malicki.

o. Grzegorz A. Malec, OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda