Home WiadomościZ kraju W Rzymie zmarł były Przewodniczący KWPZM

W Rzymie zmarł były Przewodniczący KWPZM

Redakcja

Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych z żalem i zarazem chrześcijańską nadzieją żegna gorliwego zakonnika i kapłana, długoletniego przełożonego Prowincji Matki Bożej Niepokalanej, ostatnio spowiednika zwyczajnego w Bazylice św. Piotra na Watykanie Ojca Mariusza Mieczysława Paczóskiego, wyrażając wdzięczność Bogu za dar jego życia i powołanie zakonne i kapłańskie.

O. Wiesław Pyzio
Prowincjał


O. Mariusz Mieczysław Paczóski urodził się 29 sierpnia 1935 r. we wsi Wańtuchy, w obecnej diecezji drohiczyńskiej. Do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanów) wstąpił w 1951 r., odbywając nowicjat w Łodzi-Łagiewnikach. Zakonne śluby czasowe złożył 31 sierpnia 1952 r., zaś śluby wieczyste 4 października 1956.

Świecenia kapłańskie przyjął 7 lutego 1960 r. Przez jeden rok pełnił obowiązek katechety szkół średnich w Kwidzynie. W latach 1961-1965 odbywał studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zdobywając doktorat z prawa kanonicznego. W 1971 r. został wybrany na Prowincjała, pełniąc ten urząd przez kolejne dwie trzyletnie kadencje do 1977 r. Od 1977 do 1983 r. pełnił obowiązek mistrza nowicjatu w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego, po czym przez kolejne dwie kadencje pełnił urząd Prowincjała i zarazem przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (1983-1989).

Następnie powierzono mu urząd gwardiana klasztoru w Warszawie. W latach 1990-1996 przebywał w Asyżu, pełniąc urząd wikariusza Kustodii Generalnej i Klasztoru Sacro Convento oraz spełniając obowiązek spowiednika w Sanktuarium. Od 1996-2000 r. był gwardianem klasztoru w Niepokalanowie i zarazem Dyrektorem Narodowym Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej.

Od Jubileuszowego Roku 2000 pełnił posługę spowiednika zwyczajnego w Bazylice św. Piotra na Watykanie. W 2005 r. został wybrany na urząd gwardiana (rektora) Kolegium Penitencjarzy Watykańskich, który spełniał do marca 2009 r.

W 77. roku życia, 60. życia zakonnego i 53. kapłańskiego Ojciec Mariusz Mieczysław Paczóski w późnych godzinach wieczornych, po przebytej poważnej operacji chirurgicznej w rzymskiej klinice Piusa XI, dnia 20 czerwca 2012 r. odszedł po nagrodę do Pana.

Niech oglądanie Boga twarzą w twarz będzie nagrodą za jego życie i gorliwą posługę zakonna i kapłańską.

Msza św. żałobna za Ś.P. Ojca Mariusza Mieczysława Paczóskiego zostanie odprawiona w Bazylice św. Piotra na Watykanie w sobotę 23 czerwca o godzinie 9.00.

Opracowanie życiorysu:
O. Zbigniew Kopeć
Sekretarz Prowincji

Za: www.franciszkanie-warszawa.pl


Prowincja Matki Bożej Niepokalanej, Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z żalem i zarazem chrześcijańską nadzieją zawiadamia o śmierci gorliwego zakonnika i kapłana,

długoletniego przełożonego Prowincji, ostatnio spowiednika

w Bazylice św. Piotra na Watykanie

Ś.P. Ojca Mariusza Mieczysława Paczóskiego,

zmarłego w Rzymie dnia 20 czerwca 2012 r.

W intencji Zmarłego dnia 23 czerwca 2012 r. o godz.9.00 w Bazylice św. Piotra na Watykanie będzie sprawowana Msza św. żałobna.

Dnia 27 czerwca 2012 r. o godz. 19.30, jak również 28 czerwca

o godzinie 10.00 zostanie odmówiony Różaniec w kaplicy – Sanktuarium św. Maksymiliana M. Kolbego

w Niepokalanowie.

 Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona dnia 28 czerwca 2012 r.

o godz. 11.00 w Niepokalanowie. 


SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda