Home WiadomościZ kraju W Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie – Godowie odbył się II Festiwal Kolęd i Pastorałek

W Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie – Godowie odbył się II Festiwal Kolęd i Pastorałek

Redakcja

W miniona sobotę to jest 12 stycznia br. w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie Godowie odbył się II festiwal kolęd i pastorałek pod pięknym i nieco enigmatycznym tytułem „Nocy Niepojęta” .  Z tej to okazji do świętokrzyskiego sanktuarium przybyli artyści z różnych stron naszego regionu w sumie w konkursie bo taki charakter miał festiwal wzięło udział 47 podmiotów wykonawczych z całego regionu świętokrzyskiego. Na imprezę przybyli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, Starosta powiatu starachowickiego Piotr Babicki oraz wójt gminy Pawłów Pan Marek Wojtas. Obaj panowie oprócz innych instytucji i osób prywatnych, byli również współfundatorami nagród konkursowych.

Jeśli ktoś z oglądających sugerując się tematem festiwalu, nastawił się na znane i nieco osłuchane utwory, to już po pierwszych wykonaniach mógł poczuć się pozytywnie zaskoczony. Większość wykonawców zaskoczyła słuchaczy ciekawą interpretacją melodii lub mało znanym tekstem prezentowanego utworu.  Podczas konkursu można było wysłuchać zarówno najmłodszych którzy zaprezentowali swoje wokalne umiejętności w kategorii; soliści do lat 14. W tej właśnie kategorii. pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Gawro która oprócz pięknego głosu zaprezentowała utwór „Pastorałka od serca do ucha” Jak również nieco starszych, którzy stanęli w konkursowe szranki w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to Soliści powyżej lat 14. W tej kategorii pierwsze miejsce zajęła  Martyna Wójcik śpiewając swoim pięknym klasycznym głosem zachwyciła nie tylko jurorów ale i publiczność która nagrodziła ją gromkimi owacjami, natomiast drugie miejsce w tej kategorii  przypadło w udziale, Weronice Syk, a zaraz za nią na podium stanęła Weronika Koprowska. Kolejną kategorią konkursu była kategoria zespoły, schole i chóry, również w tej kategorii wyłoniono zwycięzcę którym okazał się Męski zespół wokalno- estradowy „ Juchy Świętokrzyskie” Zaraz po nim na podium stanął chór Działający przy Kałkowskim Sanktuarium „Et Gloria Mater” a zaszczytne trzecie miejsce zdobył zespół śpiewaczy „Brodowianki”..

Prestiż konkursu podnosił fakt iż w skład Jury wchodziły osoby które nie tylko świetnie znają się na muzyce i śpiewaniu ale i na co dzień profesjonalnie zajmują się tą dziedziną sztuki. Skład komisji sędziowskiej tworzyli: Anna Maria Adamiak (śpiewaczka operowa i operetkowa), dr. Paweł Łukowiec (kompozytor, pedagog dyrygent, wykładowca akademicki na wydziale pedagogicznym i artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz Tomasz Ceglarski (muzyk, dyrektor artystyczny „Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach”). Podczas finałowej przemowy Jurorzy wyznali że wysoki poziom wykonań, sprawił iż niezwykle trudno było im wyłonić zwycięzców.   

Organizatorami festiwalu były: Gmina Pawłów, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie – Godowie oraz Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie – Godowie. Patronat nad wydarzeniem objęli: wójt gminy Pawłów Marek Wojtas i kustosz Sanktuarium MB w Kałkowie – Godowie ks. Zbigniew Stanios.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda