Home WiadomościZ kraju W sobotę Lednica Seniora

W sobotę Lednica Seniora

Redakcja

Już po raz dziesiąty osoby starsze będą modliły się pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia na Polach Lednickich.

Odbywająca się tradycyjnie w pierwszą sobotę września Lednica Seniora nawiązuje do treści rozważanych w czasie czerwcowych Spotkań Młodych. W tym roku poświęcone ono było ojcostwu.

„Ktoś mógłby zapytać: po co na Lednicę zapraszamy ludzi starszych? Po to, żeby młodych nauczyć myślenia o starszych. Chrześcijanin nie myśli bowiem tylko o sobie, ale przede wszystkim o drugich” – mówi twórca Ruchu Lednickiego, dominikanin o. Jan Góra.

Zakonnik prosi młodych, by pomogli seniorom w przybyciu na Pola Lednickie. „Drodzy Synowie i Córki! Zabierzcie swoich rodziców na Spotkanie nad Lednicą. Pomóżcie im dojechać. Podajcie ramię. Zabierzcie krzesełka. Wspólnie przejdziemy w procesji przez Bramę Rybę – czyli Chrystusa. Osobom starszym, rencistom i emerytom przyprawimy skrzydła!” – apeluje o. Góra.

Modlitewne czuwanie rozpocznie się w sobotę w południe modlitwą Anioł Pański. Następnie prymas senior, abp Henryk Muszyński odprawi dla pielgrzymów mszę świętą. Słowo do przybyłych skieruje także pallotyn ks. Stefan Dusza, pomysłodawca spotkań lednickich dla seniorów.

Uczestnicy spotkania odmówią też Koronkę do Bożego Miłosierdzia, dokonają symbolicznego aktu wyboru Chrystusa, będą adorować Najświętszy Sakrament, a na zakończenie przejdą przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia.

Każdy z uczestników otrzyma w darze łyżeczkę z wygrawerowanymi na niej słowami Psalmu: „Karmisz nas do syta”. Ma ona symbolizować troskę i opiekę jaką ojciec obdarza rodzinę, a następnie jaką dzieci powinny odwzajemnić się rodzicom.

Podobnie, jak w czasie czerwcowego Spotkania Młodych, na Lednicę przyjadą też Siostry Służebniczki, by przybliżyć uczestnikom czuwania postać swojego założyciela – Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który jako świecki mężczyzna stanu wolnego poświęcił swoje życie pomaganiu osieroconym dzieciom.

jg, sz, dominikanie.pl / lednica2000.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda