Wadowice: karmelici bosi przypomnieli związki Jana Pawła II z Karmelem

karmel-plLiturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II szczególnie uroczyście obchodzili karmelici bosi z klasztoru w Wadowicach. Zakonnicy z wadowickiego klasztoru „na Górce” dziękowali Bogu za dar świętego papieża, modląc się za jego wstawiennictwem. Mszy św. przewodniczył o. przeor Grzegorz Irzyk. W kazaniu o. Szczepan T. Praśkiewicz z wadowickiej wspólnoty karmelitów bosych, przypomniał, że w życiu Karola Wojtyły od dzieciństwa pojawia się wątek karmelitański. Według kaznodziei, o swojej „karmelitańskości” wielokrotnie mówił sam Jan Paweł II.

O. Praśkiewicz zaznaczył, że związki duchowe Jana Pawła z Karmelem pozostawiły trwały ślad na jego życiu duchowym i intelektualnym. Nawiązał też do papieskiej wizyty w czerwcu 1999 roku, gdy papież po raz ostatni odwiedził swoje rodzinne Wadowice i mówił o przyjętym u wadowickich karmelitów szkaplerzu. „W nauczaniu św. Jana Pawła II znajdujemy także wypowiedzi doktrynalne zawierające teologię szkaplerza” – dodał o. Praśkiewicz, cytując słowa papieża o szkaplerzu, który jest „przewodnikiem czułej i synowskiej pobożności maryjnej”.

„Jan Paweł II był postrzegany jako prawdziwy mąż modlitwy, a życia modlitwy nauczył się od Karmelu. Już od samego dzieciństwa słyszał wiele o świętym Rafale Kalinowskim, którego nazywano ‘chodzącą modlitwą’. Później poznał i zafascynował się przesłaniem Mistyków Karmelitańskich” – dodał kaznodzieja.

Według karmelity, na teologię Jana Pawła II wywarły jeszcze dwie karmelitanki bose: św. Teresa od Dzieciątka Jezus i św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein. „Duchowość Jana Pawła II była na wskroś karmelitańska. Na czoło w duchowości tej wybija się praktyka modlitwy i poprzez nią zjednoczenie Ojca Świętego z Bogiem, które były prawdziwym źródłem bogactwa jego osobowości i światła jego nauczania” – mówił kronikarz wadowickiego klasztoru karmelitów bosych.

Źródło: KAI

Za: www.karmel.pl