Wadowice: modlitwa o beatyfikację o. Rudolfa Warzechy OCD w 74. rocznicę jego święceń

W wadowickim Karmelu „na Górce” modlono się 1 lipca o beatyfikację sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy (1919-1999). Ten wychowawca zakonny, spowiednik, opiekun chorych i cierpiących jest formalnie kandydatem na ołtarze od 2011 r., gdy rozpoczął się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Dwa tygodnie temu Stolica Apostolska wydała dekret ważności dochodzenia diecezjalnego jego w tym procesie.

Podczas Eucharystii, której przewodniczył o. Grzegorz Irzyk OCD, przeor wadowickiej wspólnoty karmelitańskiej, modlili się m.in. spokrewnieni ze sługą Bożym księża. Wspominano 74. rocznicę jego święceń kapłańskich i przywoływano jeden z aspektów jego posługi – troskę o ludzi chorych, starszych, cierpiących.

W kazaniu o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD, postulator procesu i wychowanek sługi Bożego, zwrócił uwagę, że w swej długoletniej posłudze kapłańskiej jako wychowawca, kierownik duchowy, apostoł chorych i cierpiących, o. Rudolf „prowadził do Maryi całe zastępy dusz”.

„Czynił to nie tylko słowem, ile przykładem swego życia. Pozwolił – jak pisał w 1949 roku, tj. na 50 lat przed swoją śmiercią – prowadzić się Matce Najświętszej, Matce swej duszy” – podkreślił kaznodzieja.

Przypomniał także, że kandydat na ołtarze należał do szczególnych propagatorów nabożeństwa szkaplerznego. „W pierwszych latach kapłaństwa był szczęśliwy, że – jak sam wyznał – to jego właśnie wysłano do parafii św. Floriana w Krakowie, aby nałożył szkaplerz chorym, dla których pionierskie rekolekcje urządził tam, jako wikariusz, ks. Karol Wojtyła” – wspomniał zakonnik.

Zdaniem duchownego, o. Rudolf, „niczym niewiasta z dzisiejszej Ewangelii dotknął szaty Jezusa, widzialnej szaty szkaplerza Jezusowej Matki”. Duchowny nawiązał w ten sposób do sceny uzdrowienia kobiety cierpiącej na krwotok.

„O. Rudolf bardziej jeszcze dotknął niewidzialnej szaty – łaski sakramentu kapłaństwa i nigdy jej nie splamił” – dodał karmelita. Nawiązując z kolei do sceny, gdy Pan Jezus przywrócił do życia córkę Jaira, wskazał, że o. Rudolf, jako opiekun chorych i cierpiących, dawał im pociechę sakramentalną i podnosił na duchu.
„Dlatego zmierza on ołtarze Kościoła. Prośmy go o wstawiennictwo we wszystkich naszych potrzebach i módlmy się o to, aby dzień jego beatyfikacji nastąpił jak najrychlej” – zaapelował.

Kapłani udzielili chorym i starszym indywidualnego błogosławieństwa na zakończenie Eucharystii. W modlitwie uczestniczyło ok. pół tysiąca osób, głównie zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół o. Rudolfa, w tym delegacje z Wrocławia i z Przemyśla, mieszkańcy Bachowic – rodzinnej wioski o. Rudolfa, oraz siostry zakonne.

O. Rudolf Warzecha (1919-1999) z Bachowic k. Wadowic, po ukończeniu niższego seminarium w Karmelu na „Górce”, został kapłanem karmelitańskim. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz dzieci, młodzieży, a także wychowawca zakonny, opiekun chorych, spowiednik i kierownik duchowy, apostoł szkaplerza karmelitańskiego, krzewiciel kultu św. Józefa i św. Rafała Kalinowskiego. Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sł. B. Rudolfa rozpoczął się w 2011 r.

rk / Wadowice