Home WiadomościZ kraju Wadowice: w sanktuarium św. Józefa rusza za kilka dni Wielka Nowenna

Wadowice: w sanktuarium św. Józefa rusza za kilka dni Wielka Nowenna

Redakcja

W sanktuarium karmelitów bosych pw. św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach rozpocznie się niebawem tradycyjna dziewięciotygodniowa nowenna, poprzedzająca uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Nabożeństwa, odprawiane niezmiennie od 124 lat, zainaugurowane zostaną w tym roku 16 stycznia i potrwają do 13 marca.

W każdą środę o godzinie 8.00 i 18.00 celebrowana będzie uroczysta Msza św. z kazaniem i nabożeństwem. Rano o 7.30 Eucharystię będzie poprzedzać odczytanie próśb i podziękowań oraz koronka do św. Józefa, wieczorem zaś o 17.30 – śpiew godzinek o św. Józefie. Nowennę zwieńczy suma odpustowa ku czci św. Józefa 19 marca o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

O tym, że karmelici są szczególnymi promotorami kultu św. Józefa w Kościele przypomniał w rozmowie z KAI o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD. Jak zauważył, karmelici – zakon powstały na przełomie XII i XIII wieku – są szczególnie związani z Opiekunem Dzieciątka Jezus. „Istnieje nawet legenda, że św. Rodzina z Nazaretu odwiedzała żyjących na Górze Karmel pustelników, z których potem wytworzył się zakon” – powiedział, podkreślając, że ważną rolę w szerzeniu kultu św. Józefa odegrała św. Teresa od Jezusa, reformatorka zakonu.

O. Szczepan T. Praśkiewicz OCD wyjaśnił, że dziewięciośrodowa nowenna do św. Józefa szczególnej wymowy nabiera w Poznaniu i w Wadowicach, gdzie świątynie karmelitańskie cieszą się kanonicznym statutem sanktuariów Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. „Nowenna celebrowana jest także w pozostałych klasztorach i jeśli nie sprawuje się jej przez 9 tygodni, we środy poprzedzające uroczystość św. Józefa, obchodzoną w kalendarzu liturgicznym 19 marca, to jest ona tam celebrowana przez 9 kolejnych dni, począwszy od 10 marca” – zaznaczył zakonnik.

Zakonnik przypomniał jednocześnie, że najbardziej w tradycji odnowionego Karmelu Terezjańskiego w Polsce zapisała się Wielka Nowenna Wadowicka, zapoczątkowana 124 lata temu przez założyciela wadowickiego klasztoru – św. Rafała Kalinowskiego, wielkiego czciciela św. Józefa.

„Na nowennę przybywają nie tylko kapłani i wierni z Wadowic, ale także proboszczowie ze swymi parafianami z okolicznych parafii. Przed wadowickim obrazem św. Józefa modliło się i wyrażało swoją wdzięczność Bogu wiele osób, wśród których młody Karol Wojtyła, noszący na drugie imię Józef” – zwrócił uwagę duchowny.

Przed wadowickim obrazem świętego Józefa od wieków modliło się wielu wiernych świeckich, sióstr zakonnych, zakonników, kapłanów, biskupów. Był wśród nich także młody Karol Wojtyła. Jan Paweł II ofiarował pierścień papieski dla przyozdobienia obrazu w wadowickim kościele karmelitańskim. 19 marca 2004 roku kardynał Franciszek Macharski nałożył ten pierścień na obraz patrona świątyni i nadał kościołowi tytuł sanktuarium świętego Józefa.

Za: diecezja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda