Home WiadomościZ kraju Wakacje z Bogiem – wyjątkowe nabożeństwo w warszawskim kościele kapucynów

Wakacje z Bogiem – wyjątkowe nabożeństwo w warszawskim kościele kapucynów

Redakcja

Modlitwa śpiewem, tradycyjne pieśni polskie i doświadczenie żywej wiary Kościoła. To wszystko już 17 sierpnia (środa) podczas modlitewnego czuwania w kościele Przemienienia Pańskiego w Warszawie, przy ul. Miodowej 13.

Sierpień tradycyjnie kojarzy się z pielgrzymkami do sanktuariów maryjnych w Polsce i na świecie oraz, co naturalne, z wakacyjnym wypoczynkiem. Podczas ogłoszeń parafialnych duszpasterze niejednokrotnie zachęcają, by okres urlopowy nie był odpoczynkiem od Pana Boga. Dlatego już niebawem, 17 sierpnia o godzinie 19:15, w warszawskim kościele Przemienienia Pańskiego wierni wraz ze Scholą Cantorum Beati Vladislai będą modlić się pieśniami ze skarbca polskiej muzyki sakralnej.

– Wakacje jako czas wypoczynku są nam bardzo potrzebne. Często też stanowią dla nas wymówkę, aby odpocząć od Boga i modlitwy – niesłusznie. Myślę, że tradycyjne pieśni nabożne mogą stać się dla nas doskonałym narzędziem, aby tak nie było – mówi KAI Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. – Wśród nich wiele stanowi ciekawą propozycję modlitwy w różnych życiowych sytuacjach – zarówno w życiowych troskach i niepowodzeniach, jak i np. w podróży. Wszędzie możemy i powinniśmy wzywać Bożej Opatrzności. Pobożność poprzednich pokoleń może być w tym pomocna, a dla nas pozostaje wciąż aktualna – dodaje.

Wśród pieśni, które zaśpiewają uczestnicy nabożeństwa, znajdą się m.in. „Szczęśliwy, kogo Opatrzność Boska” – piękny utwór o Bożej Opatrzności, odnoszący się do opieki Boga nad człowiekiem w Starym Testamencie czy „Podniosłem oczy na góry” – ludowe tłumaczenie psalmu 121, którego fragmenty odnajdziemy m.in. w hymnie Światowych Dni Młodzieży 2016. Czuwanie zakończy się uwielbieniem Maryi przepięknym śpiewem „Zdrowaś Maryjo, Bogarodzico”, znanym z nabożeństw majowych, na przykład pod figurą Matki Bożej Passawskiej na stołecznym Krakowskim Przedmieściu.

– Śpiewy nabożne odgrywały niezwykle istotną rolę w życiu katolików jeszcze kilka wieków temu. Świadczy o tym chociażby twórczość bł. Władysława z Gielniowa, a później Jana Kochanowskiego. Na przełomie XVIII i XIX w. wydano z kolei zbiór pieśni religijnych i tłumaczeń psalmów Franciszka Karpińskiego. Zauważamy, że dziś teksty te przeżywają swoisty renesans, co pokazuje zainteresowanie koncertami tzw. muzyki dawnej oraz tradycyjnymi nabożeństwami oraz spotkaniami śpiewaczymi. Może właśnie wakacje są dobry moment, aby poznać lepiej tę sferę życia Kościoła? – wskazuje Mateusz Rosiak z Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.

Śpiew poprowadzi Schola Cantorum Beati Vladislai, męski zespół śpiewaczy działający w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Na miejscu będą dostępne wydrukowane arkusze z tekstami pieśni (w ograniczonej liczbie), niebawem plik z tekstami udostępniony zostanie również w wydarzeniu na Facebooku (https://fb.me/e/5mqQj8IIJ).

Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.

dg / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda