Home WiadomościZ kraju Wakacyjne koncerty organowe w Licheniu

Wakacyjne koncerty organowe w Licheniu

Redakcja

Trzy razy dziennie w czasie wakacji będą się odbywać koncerty organowe w bazylice w Licheniu. Te największe organy w Polsce mają 157 głosów i ponad 12 tys. piszczałek.

Już od kilku lat studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyjeżdżają do Lichenia, aby szlifować swoje umiejętności i grą sprawiać radość pielgrzymom.

– Kiedy powstały w Licheniu największe w Polsce organy od razu zrodził się pomysł, aby pokazywać je szerszej publiczności. Podczas Mszy św. organy są wykorzystywane jako akompaniament liturgiczny, natomiast rzadziej można je usłyszeć, gdy wykonywane są na nich inne utwory. Dlatego w wakacje przyjeżdżają do Lichenia studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy codziennie dają półgodzinne recitale – powiedział Jakub Stefek, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który jako pierwszy w tym roku koncertuje na licheńskich organach.

Wśród utworów, które można usłyszeć w licheńskiej bazylice, będą doskonale znane kompozycje, jak chociażby “Ave Maria” czy “Toccata” Jana Sebastiana Bacha. Nie zabraknie też utworów polskich. – Gram trochę utworów polskiego kompozytora Mariana Sawy czy starych tańców polskich, również trochę francuskiej muzyki symfonicznej i różne utwory popularne. Ponieważ do Lichenia przyjeżdżają ludzie głównie na pielgrzymki dlatego w repertuarze są takie utwory, które na pewno będą im się podobały – dodał organista.

Dla Jakuba Stefka tegoroczny pobyt w Licheniu w charakterze koncertującego organisty jest jego drugim z kolei. W ten sposób zdobywa praktykę, a jednocześnie przygotowuje się do konkursów, w których weźmie udział pod koniec wakacji.

W licheńskiej bazylice koncertów organowych można wysłuchać trzy razy dziennie: o godz. 11.00, 14.00 i 20.00. Każdy z nich będzie trwał około 30 minut.

Licheńskie organy noszą imię bł. Jana Pawła II. Ich budowa trwała cztery lata. Projektantem instrumentu jest prof. Andrzej Chorosiński – były rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Instrument od podstaw wykonała firma “Zych” z Wołomina. Składa się on z pięciu części. Całe organy mają 157 głosów i a w ich skład wchodzi 12 323 piszczałek.

Instrument główny, znajdujący się na chórze nad wejściem do świątyni, waży ok. 50 ton. Największa z piszczałek mierzy niemalże 10 metrów. Piszczałki powstały w Polsce, Portugalii i Holandii. Część z nich została odlana z 90-procentowej cyny.

Organy, przed oddaniem do użytku, zostały poddane ocenie specjalistów. W tym celu powołana została komisja złożona z organistów, dyrygentów, organmistrzów i księży muzykologów z Polski, Niemiec i Włoch. Znawcy organowego brzmienia przyznali, że licheński projekt jest brzmieniowo bardzo nowatorski. Wielką niewiadomą było, jak zachowa się w akustyce bazyliki. Komisja przyznała, że mimo kilkunastosekundowego pogłosu instrument brzmi bardzo czytelnie.

KAI/slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda