Home WiadomościZ kraju Warszawa: benedyktynki sakramentki proszą o pomoc w uratowaniu kościoła

Warszawa: benedyktynki sakramentki proszą o pomoc w uratowaniu kościoła

Redakcja

Klasztorny kościół mniszek benedyktynek-sakramentek pod wezwaniem św. Kazimierza królewicza przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie od 333 lat wpisuje się w panoramę stolicy i dzieli jej losy. Jest najstarszym w Polsce miejscem, gdzie nieprzerwanie, dzień i noc, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Podniesiony z wojennych ruin, co jakiś czas wymaga kosztownych zabiegów konserwatorskich. Mniszki proszą o pomoc w remoncie latarni zabytkowego kościoła.

– Jesteśmy mniszkami klauzurowymi, kontemplacyjnymi i chociaż własną pracą staramy się zaradzić potrzebom wspólnoty, to takie przedsięwzięcie przekracza nasze możliwości zarobkowe. Otrzymane od Ministerstwa Kultury i Wojewódzkiego Konserwatora dotacje wystarczą na pokrycie tylko części kosztów. Dlatego zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie choćby niewielką kwotą remontu naszego kościoła, aby mógł nadal być miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem dla wszystkich – zachęca matka Blandyna Michniewicz OSB ap, przeorysza klasztoru Mniszek Benedyktynek-Sakramentek w Warszawie. “Nieprzeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich zniweczy efekty remontów z ubiegłych lat, a jeśli nie wykonamy całości prac przewidzianych programem, to będziemy musiały zwrócić – częściowo lub w całości – już przyznane nam dotacje z Ministerstwa Kultury i od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków” – dodaje.

Pilnych działań konserwatorsko-remontowych wymaga elewacja latarni wieńczącej kopułę kościoła – w przeciwnym razie zniszczenia doprowadzą do głębokich strukturalnych spękań i destrukcji zapraw, tynku i muru pod nim leżącego. Także ślusarka okienna jest mocno skorodowana i zniszczona, a poważna rysa korozyjna blachy miedzianej powoduje zamakanie wnętrza kościoła i wymaga natychmiastowej interwencji.

Informacje o możliwościach wsparcia sióstr znaleźć można na stronie: https://www.benedyktynki-sakramentki.org/wsparcie/

***

Kościół św. Kazimierza na Rynku Nowego Miasta w Warszawie został ufundowany przez królową Marię Kazimierę dla sprowadzonych z Francji Mniszek Benedyktynek-Sakramentek, jako wotum dziękczynne za zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem. Zbudowany w latach 1688-1692 według projektu Tylmana z Gameren, konsekrowany został 16 czerwca 1715 roku przez biskupa poznańskiego Bartłomieja Tarło.

Świątynia, gruntownie odnowiona na jubileusz fundacji w 1938 r., została niemal doszczętnie zburzona podczas Powstania Warszawskiego 31 sierpnia 1944 r. Pod gruzami znalazło śmierć ok. 1000 osób cywilnych, 4 księży i 35 benedyktynek sakramentek.

Kościół został odbudowany w latach 1947-1952 według projektu Marii Zachwatowiczowej, przy współpracy jednej z mniszek – s. inż. Michaeli Walickiej.

Ponownej konsekracji dokonał prymas kard. Stefan Wyszyński 19 maja 1973 r.

Kościół nasz do najpiękniejszych świątyń stolicy, ma bogatą przeszłość, jest cennym zabytkiem kultury narodowej, ale jest on przede wszystkim – według intencji fundatorki – miejscem szczególnego kultu Eucharystii, miejscem nieustannej, trwającej tu nieprzerwanie od 333 lat modlitwy.

dg / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda