Home WiadomościZ kraju Warszawa: budzić olbrzyma

Warszawa: budzić olbrzyma

Redakcja

II Kongres Nowej Ewangelizacji odbywał się w największej, ponad 40 tysięcznej warszawskiej parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w dniach 19-22 września. Organizatorem Kongresu pod hasłem „Obudzić Olbrzyma ” był Zespól ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski pod przewodnictwem bp Grzegorz Rysia. Tematem obrad była parafia jako miejsce ewangelizacji. Ponad 700 osób – księży, zakonnic, zakonników (w tym liczna grupa franciszkanów, m.in. z Rychwałdu), świeckich liderów i uczestników różnych grup i ruchów kościelnych modliło się, dyskutowało i dzieliło swoim doświadczeniem w ciągu 3 dniowego warszawskiego spotkania. Uczestnicy wysłuchali rekolekcji, głoszonych przez bp. Grzegorza Rysia oraz świadectw gości zagranicznych.

W homilii w czasie Mszy świętej na rozpoczęcie Kongresu w czwartkowy wieczór bp. Grzegorz Rys podkreślił, nawiązując do Ewangelii dnia, że uczestnicy, którzy mają za zadanie „obudzić Olbrzyma” przede wszystkim mają sobie zadać pytania: „Kim jest dla mnie Jezus? Co mnie z nim łączy, nawet, jeśli siedzę z nim przy jednym stole? Czy w spotkaniu z nim doświadczam zbawienia? Czy my rozumiemy siebie i możemy opisać siebie w prawdzie?”.

W przeddzień rozpoczęcia Kongresu, 18 września, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski miała miejsce konferencja prasowa zapowiadająca Kongres.

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski podkreślał, że nowa ewangelizacja nie jest w Kościele tematem nowym, mówi się o niej od 30 lat. To co istotne, to wykorzystanie w niej potencjału ludzi świeckich, by w Kościele nie istniał podział na stronę czynną i bierną. Metropolita warszawski zwracał też uwagę na to, że nie można mówić o alternatywie – duszpasterstwo i katechizacja albo nowa ewangelizacja. W parafii musi mieć miejsce zarówno duszpasterstwo i katechizacja oraz ewangelizacja. Nie można też stawiać pytania „ewangelizacja w parafii czy poza nią?” – bo musi ona odbywać się w parafii.

Bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, przypomniał, że już po I Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie w lipcu ubiegłego roku, organizatorzy uznali, że tematem kolejnego Kongresu musi być parafia jako miejsce gdzie ludzie są ewangelizowani i które wychodzi by ewangelizować innych. Niedługo potem odbył się w Rzymie Synod Biskupów nt. nowej ewangelizacji i hierarchowie wskazywali parafię jako podstawowe miejsce, gdzie człowiek doświadcza Kościoła. Bp Ryś mówił, że ważne jest też pytanie o postawę księży przy analizie tego czy parafia działa jako wspólnota. Ewangelizacja nie jest bowiem dziełem jednego człowieka, prywatną inicjatywą, ewangelizuje Kościół jako wspólnota.

Trzeciego dnia Kongresu jego uczestnicy zostali rozesłani, by ewangelizować na ulicach miasta. W sobotnie popołudnie, 21 września kilkaset osób wyszło na ulice i place Ursynowa, a także do pociągów Metra, by przekazywać mieszkańcom w formie plakatów, ulotek i bezpośredniej rozmowy, że Bóg istnieje, a Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem. Ewangelizatorzy pukali też do drzwi mieszkańców Ursynowa.

Do ulicznej ewangelizacji przyłączyły się grupy istniejące przy parafiach ursynowskich – Droga Neokatechumenalna, Odnowa w Duchu Św., Ruch Światło Życie. Na rozłożonych straganach przy wejściach do stacji Metra częstowano ciastem i słodyczami, rozdano kilkanaście kg krówek z logo „Jezus „lubię”, cytatami z Pisma Świętego oraz informacjami o Bożej miłości, jak: „Bóg kocha Cię”, „Panem jest Jezus”, „Jezu, ufam Tobie” i krótkimi modlitwami zawierzenia siebie Panu Jezusowi.

Jedna z grup pozostała w kościele, aby adorować Najświętszy Sakrament – modlitwę prowadziła Wspólnota Emmanuel. Na placu przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego rozstawiono scenę, gdzie występowały zespoły grające muzykę chrześcijańską. Równocześnie zorganizowano plac zabaw dla dzieci, który przyciągnął młode rodziny z pobliskich osiedli.

Członkowie wspólnoty Galilea rozdawali ulotki i rozmawiali z parafianami i mieszkańcami dzielnicy, przybyłymi do parku przed kościołem.

Wspólnota Woda Życia wyruszyła spod kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego w pochodzie, prowadzonym przez anioły (jeden z nich wędrował na szczudłach), by dojść aż do Urzędu Dzielnicy obok kościoła św. Tomasza. Po drodze rozdawano przechodniom ulotki o Kongresie i o spotkaniach wspólnot, które zaplanowano na październik. Wręczano też obrazki z wizerunkami Archanioła Michała, Jezusa Miłosiernego czy ikony Jezusa Zbawiciela z tekstem modlitwy.

Przy Urzędzie Dzielnicy ustawiono scenę, na której występowali chrześcijańscy muzycy, a na skwerze odbył się piknik rodzinny.

„Nie przegap wieczności” – głosił napis na banerze, „znaku drogowym” trzymanym przez jednego z ewangelizatorów przechadzających się na trasie między przystankami metra. Chociaż – jak twierdził ewangelizator – ludzie niechętnie zatrzymują się i nie są skorzy do rozmowy, to zapewne zapamiętają napis na „znaku drogowym”.

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Obudzić olbrzyma” miał za zadanie zwrócenie uwagi, że Polska potrzebuje nowej ewangelizacji. A prowadzona musi być ona w każdej parafii, z dużym udziałem świeckich.

Mówcy, dyskutanci i kaznodzieje podkreślali, że „Obudzić olbrzyma” to nie tylko obudzić parafian, ale przede wszystkim obudzić proboszcza, aby zgodził się on na większy udział świeckich w życiu parafii i na zakładanie nowych grup, zgodnie z potrzebą parafian, tak młodszych jak i starszych. W obecnych czasach i uwarunkowaniach, koniecznością jest misyjne docieranie do ludzi właśnie poprzez świeckich, jak też zakładanie różnych wspólnot, zgodnie z potrzebami i rodzącymi się charyzmatami, wskazywali mówcy.

Biskup Grzegorz Rys przestrzegał, by nie poprzestawać na obecnym stanie głoszenia Ewangelii, ani nie utożsamiać nowej ewangelizacji z duszpasterstwem, zwłaszcza w zamkniętych grupach, ale przechodzić do działania misyjnego – przekazywania doświadczenia wiary, osobistego spotkania z Jezusem. „Jak nie ma tego, to nic nie ma. Ewangelizacja to spotkanie osoby z osobą, przekazy wiary – oto nasza misja” – tłumaczył krakowski biskup pomocniczy. I podawał przykład Kościoła niemieckiego, który na niektórych terenach skurczył się z kilkunastu parafii do jednej, wprawdzie z bardzo dobrze zorganizowaną radą parafialną i z dobrze wyposażonym centrum duszpasterskim, ale bez powołań kapłańskich.

I Kongres Ewangelizacji miał miejsce w Kostrzynie nad Odrą w dniach 18-19.06.2013.

Anna Dziemska/red.

Więcej na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda