Home WiadomościZ kraju Warszawa: Dominikanie z Freta odkrywają tajemnice swojego klasztoru

Warszawa: Dominikanie z Freta odkrywają tajemnice swojego klasztoru

Redakcja

– Przestrzeń klasztoru i kościoła, zwłaszcza ta ukryta za klauzurą, jest zawsze kusząca i kryje w sobie wiele ciekawych rzeczy – opowiada o. Piotr Oleś OP, który w ramach projektu „Poznaj nasz kościół” wirtualnie oprowadza po kościele i klasztorze ojców dominikanów.

– „Poznaj nasz kościół” jest częścią projektu „e-Freta”, który powstał w naszym klasztorze w momencie, kiedy stanęliśmy wobec konieczności zamknięcia duszpasterstwa w jego normalnej formie. Epidemia wymusiła na nas znalezienie nowej drogi. Jako bracia chcielibyśmy być stale obecni wśród przychodzących do nas ludzi. Więc postanowiliśmy wziąć sprawę w swoje ręce – wyjaśnia w rozmowie z KAI o. Piotr Oleś OP, który zanim wstąpił do zakonu, skończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pod hasłem „Poznaj nasz kościół na kanale You Tube dominikanów z Freta można obejrzeć cykl filmów publikowanych co wtorek, w których o. Oleś opowiada o klasztornym kompleksie. Filmy znaleźć można TUTAJ

– Przestrzeń klasztoru i kościoła, zwłaszcza ta ukryta za klauzurą, jest zawsze kusząca i kryje w sobie wiele ciekawych rzeczy. Klasztor na Freta jest niesamowicie interesującym i ciągle jeszcze nieodkrytym miejscem, dlatego krok po kroku odkrywamy tą przestrzeń, sięgając przede wszystkim do miejsc, które normalnie pozostają poza zasięgiem. Dzisiaj na przykład wejdziemy w serce naszych organów. Niebawem pojawią się strychy, podziemia, historie z naszych obrazów… Po tym trudnym czasie nasz klasztor na pewnie będzie lepiej znanym miejscem – mówi o. Piotr Oleś.


O. Piotr Oleś – dominikanin, urodzony w 1986 roku. Do Zakonu wstąpił w 2011 roku, święcenia prezbiteratu przyjął siedem lat później w maju 2018 roku. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (historia sztuki) i Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów (teologia). W swoim pierwszym zawodzie pasjonuje się chrześcijańską architekturą sakralną. Duszpasterz akademicki w DA „Freta 10” w Warszawie.

Za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda