Home WiadomościZ kraju Warszawa: konferencja prasowa przed kanonizacją bł. o. Stanisława Papczyńskiego

Warszawa: konferencja prasowa przed kanonizacją bł. o. Stanisława Papczyńskiego

Redakcja

marianie.pl6 kwietnia w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przed kanonizacją bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Spotkanie zostało przygotowane przez Prowincję Polską Zgromadzenia Księży Marianów oraz Katolicką Agencję Informacyjną.

Jako pierwszy podczas konferencji wystąpił ks. Wojciech Skóra MIC, kustosz relikwii bł. o. Stanisława Papczyńskiego. W swoim wystąpieniu ks. Skóra przybliżył postać Błogosławionego Założyciela Marianów, który poprzez miłość i wierność Panu Bogu ukazuje współczesnemu człowiekowi drogę wiodącą do świętości.

Następnie głos zabrał Ks. Paweł Naumowicz MIC, Przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów. Przedstawił niezwykle aktualne dla świata i duszpasterstwa marianów elementy przesłania bł. o Stanisława Papczyńskiego: misterium Niepokalanego Poczęcia NMP, centralne miejsce Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, miłosierdzie Boga i miłosierdzie wobec człowieka, modlitwę i ofiarę za zmarłych i umierających, apostolat. Ks. Prowincjał zaznaczył, że Ojciec Papczyński roztacza dziś przed nami wizję godności, świętości i piękna życia ludzkiego nie tylko od poczęcia do naturalnej śmierci. „Każdy z nas został upragniony i umiłowany przez Boga na długo przed swoim poczęciem; każdy ma odpowiednie talenty, by wypełnić swoje powołanie; każdy jest zaproszony do świętości i do zjednoczenia z Bogiem w niebie” – powiedział ks. Prowincjał. „A to oznacza – kontynuował – że nie ma ludzi niechcianych, z przypadku, czy niegodnych życia, bo każdy jest powołany i kochany przynajmniej przez Boga”. W dalszej części swojego wystąpienia ks. Paweł Naumowicz MIC przedstawił krótko wspólnoty i dzieła prowadzone przez marianów, a inspirowane życiem i duchowością ich Ojca Założyciela bł. Stanisława Papczyńskiego.

Jako trzeci głos zabrał ks. Jerzy Owsianka z Ełku, proboszcz parafii na terenie której dokonały się cuda za wstawiennictwem bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Ks. Owsianka osobiście zaangażowany w obydwa wydarzenia przybliżył wszystkim historię cudu z 2001 roku, którym było nieoczekiwane ożywienie dziecka w 7-8 tygodniu ciąży po samoistnym jej przerwaniu. Następnie przybliżył zebranym treść cudu, który posłużył w procesie do kanonizacji bł. o. Stanisława Papczyńskiego, którym było całkowite uzdrowienie młodej kobiety po beznadziejnym stanie spowodowanym syndromem ostrej niewydolności oddechowej i związanymi z tym komplikacjami: „To, co dokonało się w ostatnim dniu odmawianej nowenny do bł. o. Papczyńskiego można streścić w następujących słowach: chora nagle obudziła się, otworzyła oczy, a jej stan widocznie się poprawił. Kiedy następnie dokonano prześwietlenia płuc, nie było widać żadnych śladów zwłóknień, chociaż na poprzednich kliszach RTG w miejscu płuc były już tylko czarne plamy. Lekarze mówią, że to niemożliwe, aby zwłóknione płuca się zregenerowały, że to się po prostu nigdy nie zdarza” – stwierdził ks. J. Owsianka.

Na zakończenie konferencji prasowej ks. Adam Stankiewicz MIC, rzecznik prasowy Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów, przedstawił kalendarium wydarzeń związanych ze zbliżającą się kanonizacją bł. o. Stanisława Papczyńskiego oraz poinformował dziennikarzy o szczegółach wyjazdu studyjnego do najważniejszych miejsc związanych z Założycielem Marianów.

xas

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda