Home WiadomościZ kraju Warszawa: O. Zbigniew Leczkowski SJ objął urząd Przełożonego Prowincji

Warszawa: O. Zbigniew Leczkowski SJ objął urząd Przełożonego Prowincji

Redakcja

Z dniem 5 października 2021 roku, o. Zbigniew Leczkowski SJ objął urząd Prowincjała w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Uroczyste przekazanie rządów w Prowincji odbyło się w kościele parafialnym pw. św. Szczepana Męczennika na warszawskim Mokotowie. Mszy św. przewodniczył nowy Prowincjał, a okolicznościowe kazanie wygłosił o. Wojciech Żmudziński SJ – Socjusz Prowincjała.

„Dla nas, wszystkich jezuitów, to czas byśmy wzięli do ręki czystą kartkę, złożyli u dołu swój podpis i przekazali nowemu Prowincjałowi, by tę kartkę zapełniał – mówił kaznodzieja. Jest to dla nas czas przypomnienia sobie słów Ignacego Loyoli, że mamy być jak „laska w ręku starca”, jak ster w dłoniach sternika, a Zbyszek jest stary zaledwie na 54 lata więc potrafi jeszcze ten ster mocno uchwycić. Może nawet do bólu. Dla dobra Kościoła”.

Ojciec Leczkowski (na zdjęciu powyżej) został mianowany Prowincjałem przez o. Generała Artura Sosę już 4 marca tego roku, ale zgodnie z prawem Towarzystwa Jezusowego mógł objąć rządy w Prowincji dopiero po zakończeniu Kongregacji Prowincji, która odbyła się w Gdyni w dniach 27-30 września. Nowy Przełożony Prowincji zastąpił dotychczasowego Prowincjała, o. Tomasza Ortmanna, który po sześciu latach posługi jako wyższy przełożony, przygotowuje się do kolejnej misji.

O. Zbigniew Leczkowski SJ urodził się 15 kwietnia 1967 roku w Bydgoszczy. Maturę zdał w 1988 roku po ukończeniu Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego po I roku studiów na Politechnice Gdańskiej i odbył nowicjat pod kierunkiem o. Czesława Kozłowskiego SJ. Jest magistrem teologii i psychologii. Studiował w Krakowie, Warszawie i Rzymie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 29 czerwca 2000 roku z rąk Abpa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce. W latach 2002-2007 pracował w domu rekolekcyjnym w Gdyni, najpierw jako zastępca dyrektora, a potem jako główny odpowiedzialny za dom rekolekcyjny i Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej. Trzecią Probację odbył w Dublinie (Irlandia) w latach 2007-2008 pod kierunkiem o. Josepha Dargana SJ i o. Jana van Polla SJ. Następnie przez rok pracował w Lublinie w duszpasterstwie akademickim KUL. W latach 2009-2013 posługiwał w Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie jako duszpasterz akademicki, gdzie 5 listopada 2011 roku złożył uroczystą profesję zakonną na ręce o. Prowincjała Tomasza Kota SJ. W latach 2013-2021 był przełożonym toruńskiej wspólnoty jezuitów oraz Rektorem kościoła akademickiego pw. Ducha Świętego w Toruniu. Posługiwał także jako Delegat Prowincjała ds. Formacji i jego konsultor. Posługuje się językiem angielskim, włoskim i hiszpańskim. W najbliższym czasie będzie uczestniczył w spotkaniu przełożonych prowincji europejskich i rozpocznie wizytacje w jezuickich wspólnotach w Polsce, Rosji, Białorusi, Kirgizji i Danii.

Dziękując dotychczasowemu Prowincjałowi, za którego rządów Prowincja stała się międzynarodowa a jezuici podjęli nowe wyzwania i z sukcesem je realizują, życzymy nowemu Prowincjałowi Bożego błogosławieństwa w kierowaniu ponad 250-osobową, wielojęzyczną i wielokulturową „lekką kawalerią Pana Boga”.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda