Home WiadomościZ kraju Warszawa: obchody 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej (12 IX 1683)

Warszawa: obchody 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej (12 IX 1683)

Redakcja

Venimus, vidimus et Deus vicit – “Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył” – takie słowa napisał Król Polski Jan III Sobieski do Ojca Świętego Innocentego XI po zwycięskiej bitwie z Turkami 12 września 1683 roku.

12 września Warszawa uczciła 330 rocznicę zwycięstwa króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem. W Wilanowie, w kościele św. Anny, uroczystej sumie z udziałem kapituły wilanowskiej, o. Kazimierza Lorka, proboszcza parafii p.w. św. Antoniego Marii Zaccarii, dziekana Dekanatu Wilanowskiego i przełożonego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży św. Pawła – Barnabitów przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce , abp Celestino Migliore.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwa, miasta i dzielnicy oraz liczni wojskowi. W homilii abp Migliore przypomniał, że po zwycięstwie pod Wiedniem król Jan III Sobieski napisał w liście do Papieża : Venimus, vidimus et Deus vicit – “Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył” . Hierarcha nawiązał do obchodzonego 12 września święta „Najświętszego Imienia Maryi”. Papież Innocenty XI po otrzymaniu wiadomości o zwycięstwie 12 września stwierdził, że zwycięstwo nad Turkami w tym dniu dokonało się za wstawiennictwem Maryi. Dlatego też Ojciec Święty rozszerzył święto pod nazwą „ Najświętszego Imienia Maryi” , obchodzone corocznie w Hiszpanii w oktawie święta Narodzenia Maryi właśnie 12 września, na cały Kościół Powszechny.

Dalej abp Migliore podkreślił, że Jezus Chrystus powiedział, że jest Królem, ale królestwo Jego nie jest z tego świata. Przytoczył słowa Jezusa „ Ja się na to narodziłem aby dąć świadectwo”, podkreślając, że „ królestwo Jezusa opiera się na potędze, która zdobywa serca, a król to ten, który bierze odpowiedzialność za bliźnich”. „ W praktyce oznacza to, że praktykowanie naszej wiary nie jest sprawą prywatną, a mamy przeżywać ja razem z innymi ” wskazał nuncjusz apostolski. „ Mamy prosić Maryję i Chrystusa , aby nasze serca starały się bardziej czyste i były zdolne do brania odpowiedzialności za innych ludzi „ – zakończył homilię abp. Celestyno Migliore.

Po mszy świętej , o godz. 19.30 na dziedzińcu Wilanowskiego Pałacu miało miejsce widowisko muzyczne w wykonaniu śpiewaków , solistów i chóru, tancerzy i baletu, a także orkiestry Reprezentacyjnej Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

O godz. 18.00 miała miejsce uroczysta msza święta w Kościele Kapucynów na Miodowej, gdzie uroczystościom przewodniczył biskup drohiczyński , ks. bp Antoni Pacyfik – Dydycz OFM Cap, który wygłosił patriotyczne kazanie. Przed mszą świętą miało miejsce uroczyste odsłonięcie, obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w ołtarzu głównym Świątyni. Po mszy świętej ks. bp Dydycz złożył wiązankę biało -czerwonych kwiatów na sarkofagu z sercem zwycięzcy spod Wiednia.

Świątynię Kapucynów na Miodowej ufundował król Jan III Sobieski w roku 1683, jako wotum za Wiktorię Wiedeńską. Tutaj król często modlił się razem z braćmi kapucynami i tutaj po śmierci króla spoczęło jego serce. Jak informuje kapucyn br. Wiesław, w czasie Powstania Warszawskiego kościół legł w gruzach, ocalały tylko obraz Matki Boskiej oraz sarkofag z sercem króla Jana III Sobieskiego.

Urnę z prochami serca króla Jana III Sobieskiego 17 czerwca 1983 r. w 300 . rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej nawiedził i modlił się przy niej papież Jan Paweł II.

Kapucyni na swej stronie internetowej informują o znacznej roli w Wiktorii Wiedeńskiej swego współbrata, bł. o. Marka z Aviano. Dzięki niemu, jako legatowi papieskiemu przy Cesarzu Leopoldzie , Jan III Sobieski objął dowództwo nad połączonymi wojskami , informują kapucyni.

O. Marek z Aviano był też kapelanem wojsk i to on celebrował Mszę świętą przed wielką bitwą a ministrantem był król Jan III Sobieski.

W Warszawie odbyły się już wcześniej uroczyste msze święte o jedność i Solidarność Polaków w związku z 330 . rocznicą Wiktorii Wiedeńskiej – 12 lipca w kościele Konkatedralnym na Kamionku i 12 sierpnia w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Były to 2 z 9 warszawskich mszy św. dziękczynnych za Wiktorię Wiedeńską.

W Wilanowie uroczyste obchody z grupami rekonstrukcyjnymi, przemarszem husarii, prezentacjami sprzętu wojskowego, .grami i koncertami dla dorosłych i dla dzieci będą miały miejsce w najbliższą sobotę i niedzielę.

Artykuł o. Gabriela Bartoszewskiego OFM Cap pt. “Z Sobieskim ratował chrześcijaństwo”.

Za: Anna Dziemska
Fot. Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda