Home WiadomościZ kraju Warszawa: Odpust bł. Władysława z Gielniowa

Warszawa: Odpust bł. Władysława z Gielniowa

Redakcja

FOT. Anna DziemskaW niedzielę 27 września stolica świętowała odpust swojego patrona, bł. Władysława z Gielniowa. W kościele św. Anny, gdzie przez wiele lat pracował i zmarł o. Władysław, przez całą niedzielę wystawione były odnalezione i odnowione zabytki, obraz bł. Władysława z Gielniowa oraz srebrna suknia.

Warszawiacy i turyści mogli podziwiać i kontemplować dzieło sztuki, usytuowane u stóp prezbiterium.

Głównej mszy odpustowej o godz. 21.00 przewodniczył i odnowione dzieła poświęcił ks. bp. Michał Janocha.

W niedzielę zainstalowano tutaj wystawę filatelistyczną „Święty Jan Paweł II na znaczkach poczty Polskiej”. Wystawę będzie można oglądać do 31 października b.r.

Natomiast w parafii. Bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie, odpustowej mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Krzysztof Zadarko, sufragan Diecezji Koszalińsko-kołobrzeskiej. W homilii kaznodzieja odniósł się do bieżącej sytuacji społeczno – politycznej w Polsce i w Europie, zalewanej przez fale uchodźców. Podkreślił, że obecna sytuacja w jakiejś mierze podobna jest do sytuacji z czasów bł. Władysława z Gielniowa, kiedy od wschodu szły potężne wojska osmańskie. Hierarcha wskazał też na ważną rolę rodziny w społeczeństwie i konieczność wspierania słabszych rodzin przez parafie.

W koncelebrze uczestniczyło kilkunastu warszawskich kapłanów, w tym bernardyni: o. Franciszek Zienkiewicz OFM z Warszawy oraz o. Krystian Olszewski OFM z Częstochowy.

Ks. kard. Kazimierz Nycz nie mógł przybyć na uroczystości, gdyż w tym czasie uczestniczył w beatyfikacji Sługi Bożej Klary Szczęsnej w Krakowie. Nadesłał jednak list z okazji uroczystości odpustowych patrona Warszawy. List ten odczytał ks. prał. Tadeusz Sowa. Odnosząc się do sławy, przeszłych cudów za przyczyną patrona Warszawy i jego zasług, ks. kard. Nycz prosił wiernych o modlitwę o szybką kanonizację bł. Władysława z Gielniowa.

Po mszy świętej przedstawiciele organizacji i Urzędów Miasta i Dzielnicy złożyli wieńce pod pomnikiem Bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy.

Warszawiacy świętowali odpust swego patrona aż do wieczora na pikniku zorganizowanymi przez Dzielnicę Ursynów i ursynowska parafię.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda