Home WiadomościZ kraju Warszawa: Pallotyni w drodze na ołtarze

Warszawa: Pallotyni w drodze na ołtarze

Redakcja

W diecezji warszawsko-praskiej zakończył się proces rogatoryjny pięciu pallotynów – kandydatów na ołtarze, którzy należą do grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

Wyrażając radość z zamknięcia procesu na etapie diecezjalnym abp Henryk Hoser przypomniał, że powołanie do świętości jest najbardziej powszechnym powołaniem wszystkich chrześcijan.

Jak zaznaczył abp Hoser, ukazanie żywych świadków Chrystusa Zmartwychwstałego, których wiara i miłość prowadziła do heroicznego świadectwa w obozowych warunkach, aż po oddanie własnego życia, przypomina, że trzeba iść drogą wytyczoną przez Jezusa Chrystusa, dla którego przejście przez męczeństwo było bramą do zmartwychwstania.

Bp warszawsko-praski zwrócił jednocześnie uwagę, że poprzez beatyfikację i kanonizację wyraża się nieomylność Kościoła w sprawach wiary i moralności. – „Kościół nigdy nie odwołał swoich decyzji dotyczących błogosławionych i świętych” – podkreślił abp Hoser.

Proces rogatoryjny 5 pallotynów: ks. Franciszka Bryja, ks. Franciszka Kiliana, br. Pawła Krawczewicza, ks. Norberta Jana Pellowskiego, ks. Jana Szambelańczyka oraz ks. Stanisława Szułmińskiego trwał 8 lat, nie licząc samych przygotowań, które sięgają lat 90.

Jak przypomniał jego wicepostulator procesu ks. Henryk Kietliński SAC – pierwsza uroczysta sesja odbyła się jeszcze w Pelplinie 29 września 1994 r. Następnie na prośbę Zgromadzenia (nota red. Stowarzyszenia) Księży Pallotynów proces został przeniesiony do stolicy. – „W Warszawie swoją siedzibę mają centralne władze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, dzięki czemu łatwiej było koordynować prace, zwłaszcza jeśli chodzi o zbieranie dokumentacji” – zauważył wicepostulator.

Ówczesny ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Kazimierz Romaniuk specjalnym dekretem powołał 15 grudnia 2003 r. trybunał rogatoryjny. Jego następca abp Sławoj Leszek Głódź potwierdził go 19 kwietnia 2005, a obecny biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser podobnego aktu dokonał 4 maja 2010.

Trybunał rogatoryjny odbył na etapie diecezjalnym 89 sesji, w trakcie których przesłuchano 54 świadków. Powołano też komisję historyczną oraz teologów cenzorów. Po zakończeniu procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym, zebrane dokumenty zostaną teraz przekazane do Watykanu.

Źródło: mag / ms (KAI) / Warszawa

Not. red. Proces rogatoryjny ks. Stanisława Szułmińskiego nie został jeszcze zakończony.

Za: InfoSAC 26/10/2011 [24]

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda