Warszawa przed świętem NMP Różańcowej

W przeddzień święta NMP Różańcowej , w dniach 4-6 pażdziernika warszawiacy spotkali się po raz czwarty  w dominikańskim kościele na Służewie na uroczystych obchodach dorocznego  Dnia  Warszawskiej  Modlitwy Różańcowej. 

Msza Święta o 19.30, której  przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, zwieńczyła sobotnie uroczystości różańcowe.

Arcybiskup podziękował o. Proboszczowi  za zaproszenie i wyraził radość z licznie zgromadzonych w świątyni , a zwłaszcza z dużej ilości ludzi młodych…  W homilii podkreślił, że Kościół od wielu wieków uczy nas modlitwy na różańcu. Niektórym może wydawać się ona anachronizmem czy  automatyczną  recytacją, ale tych , którzy odkryli jej głębię  , potrafi prowadzić   na cudowne głębiny, w nowy świat komunii  z Bogiem. Wypowiadane wielokrotnie Ave Maria jest jak drogowskaz, który prowadzi do celu. Grzech i słabość są częścią naszego życia i  nie pozostaje nam nic innego, jak  uczepić się różańca.  Słowa , powtarzane z uczuciem przemieniają nasze serca i umysły . Modląc się sercem otwieramy się na dzieło zbawienia , które otwiera nam Chrystus. W dniu Sądu Ostatecznego ocalą nas Matka Boża i Święci, jeśli sami  będziemy się o to starać za życia, powiedział abp Migliore.

Na zakończenie nuncjusz apostolski  życzył zgromadzonym pięknego świętowania , a zwłaszcza skorzystania z obecności Maryi, królowej ludzi młodych i tych, którzy żyją w szkole  Bożego Słowa.

Po mszy świętej celebranci  wraz z wiernymi udali się do kaplicy Matki Bożej Różańcowej , gdzie przed ikoną Różańcowej Pani Żółkiewskiej o. proboszcz Witold Śłabig  odczytał modlitwę zawierzenia parafii i stolicy.

Trzydniowe obchody rozpoczęła debata  różańcowa z  udziałem abp. Henryka Hosera SAC i Jana Budziaszka w piątek wieczorem.  Cały sobotni dzień poświęcony był  modlitwie  różańcowej , spotkaniom i dyskusjom o tematyce  różańcowej.

Dzieci zgromadziły się na  modlitwę różańcową  oraz wspólne malowanie tajemnic różańcowych o godz. 10.

Dominikanin, o. Stanisław Przepierski , opiekun warszawskich kół Żywego Różańca   odprawił  mszę świętą dla Kół Żywego Różańca i osób konsekrowanych o godz. 12.

W kazaniu o. Przepierski podkreślił  że odmawiając  różaniec,  spotykamy się z Trójcą Świętą . Tłumaczył   wartość  modlitwy różańcowej, zachęcając do   uchwycenia  się różańca, aby modlić się o naszą stolicę.

Mamy traktować różaniec jako  skarb powiedział o. Przepierski przypominając, że  Maryja nosi  tytuł  Matki Kościoła i że to  właśnie  polscy biskupi starali się w czasie Soboru Watykańskiego II o nadanie Maryi tego tytułu. W 1971 roku Episkopat Polski jako pierwszy w świecie ogłosił święto Matki Kościoła obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.

Przed mszą,  o godz. 11 warszawskie koła różańcowe odmówiły tajemnice bolesne różańca. Po mszy można było spotkać się na agapie oraz nabyć dewocjonalia u sióstr Loretanek.

Wieczorem,  o godz, 18 warszawiacy przeszli w procesji różańcowej  , odmawiając tajemnice światła i zatrzymując się na rozważania  przy zapalonych ogniskach na przyklasztornym  dziedzińcu  .  Harcerze i młodzież oświecali plac pochodniami.

Natomiast ok. 21.00  rozpoczęła się modlitwa  Akatystem  ku czci Matki Bożej i czuwanie różańcowe studentów, prowadzone przez Jana Budziaszka,   zakończone   o północy.

Koncert kapeli góralskiej „Góralska Hora” w niedzielny wieczór, w przeddzień święta Matki Bożej Różańcowej  zakończył obchody IV Warszawskiego Dnia Modlitwy.  Różańcowej.

Obchody Warszawskiego Dnia   Modlitwy Różańcowej  zostały zainicjowane przez metropolitę warszawskiego,  kard. Kazimierza Nycza  w 2009 r.

Nie mogąc uczestniczyć osobiście w tegorocznych uroczystościach, kard. Nycz nadesłał telegram do Sanktuarium.

Warszawskie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej obfituje w wiele inicjatyw  dla dorosłych , młodzieży i dzieci. W ciągu roku nabożeństwa, wykłady i spotkania, związane z tematyką maryjną i wieczory uwielbienia  gromadzą  wielu mieszkańców Warszawy. i okolic.  Najbliższym spotkaniem modlitewnym będzie już za tydzień  Modlitewna Doba Różańcowa.

 Anna Dziemska 

Czytaj też: www.sluzew.dominikanie.pl