Warszawa: Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy

W dniach 13 – 16 czerwca 2018 r. w Warszawie, w Centrum Formacji Misyjnej, przy ul. Byszewskiej odbyło się wakacyjne spotkanie misjonarzy. Uczestniczył w nim pracujący w Peru o. Zbigniew Świerczek, który opowiedział nam o przebiegu tego zjazdu.

W tym roku dom formacyjny pękał w szwach. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób – misjonarzy i misjonarek przebywających w tym czasie w Polsce na urlopie. Osób było tak dużo, że w pokojach trzeba było dokładać materace – można więc powiedzieć, że nawet warunki spotkania były dość misyjne :)

Wakacyjne spotkania misjonarzy mają już długą historię i pewne stałe elementy, takie jak wspólna modlitwa brewiarzowa, codzienna Msza Święta, wspólne posiłki oraz czas na rozmowy i rekreację. Podczas ostatniego spotkania misjonarze i misjonarki wybrali się do kina na projekcję filmu „Dwie Korony”, opowiadającym o św. Maksymilianie Marii Kolbe, który także pracował jako misjonarz w Japonii.

Warsztaty i wykłady

Podczas spotkania nie zabrakło również bloku formacyjno-warsztatowego. W tym roku uczestnicy zjazdu mogli m.in wysłuchać wykładu funkcjonariuszy GROMu, którzy uczyli jak zachować się wobec zagrożeń i niebezpieczeństw na misjach. Wyjaśniali, co robić w sytuacji zagrożenia, ataku rebeliantów czy porwania misjonarza, a także uczyli jak odebrać poród, uratować krztuszące się dziecko, opatrzyć rannego człowieka czy jak postępować w przypadku ukąszenia przez jadowitego węża. 

Wakacyjne spotkanie misjonarzy i misjonarek to również czas konferencji i wykładów głoszonych przez różnych specjalistów. Gościem tegorocznego spotkania był  m.in. ks. prof. Waldemar Cisło ze Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, który podjął trudny temat pomocy Kościoła polskiego dla ofiar konfliktów zbrojnych i uchodźców. „Aktualne wyzwania Kościoła w Polsce” czy kwestia obecności Kościoła w mediach, również były sprawami omawianymi podczas konferencji. Jak co roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji wraz ze swoimi agendami, wygłosiły sprawozdania ze swojej działalności. 

Ambasador Polski

Tradycją tych spotkań, stały się spotkania misjonarzy z przedstawicielami rządu. W tym roku misjonarze zostali zaproszeni do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przywitała ich p. Beata Szydło, a całość spotkania prowadzona była przez p. Beatę Kempę, Minister, Członkiem Rady Ministrów członkiem „Polskiej Pomocy Humanitarnej”. W swoim wystąpieniu nawiązała do niedawnej wizyty w Ugandzie, gdzie  spotkała się również z naszymi misjonarzami: „W Ugandzie są obecni nasi franciszkanie. Z wielką radością spotkałam się z nimi podczas tej wizyty w ich dziełach misyjnych i jestem też naprawdę pod wielkim wrażeniem, że właśnie jest taka pomoc jest tam niesiona (…).  Są to na przykład szpitale. Jeden z nich funkcjonuje, a drugi jest w budowie.Będziemy chcieli odpowiedzieć pozytywnie na wiosek o wyposażenie tego szpitala, który będzie służył ubogim ludziom, będzie też służył tym, ktorzy musieli uciekać przed wojną (…)” – mówiła p. Minister.

Już od dawna władze polskie widza w misjonarzach ambasadorów naszego kraju w różnych miejscach na świecie. Wyrazem tego były obrady w grupach terytorialnych, podczas których misjonarze pracujący w danych krajach mogli porozmawiać z odpowiedzialnymi za dane kraje przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Misjonarze mogli przy tej okazji zasugerować działania pomocowe rządu RP w krajach, gdzie pracują. 

Następnie, z okazji 100 – rocznicy odzyskania niepodległości,  każdy misjonarz otrzymał w prezencie podziękowanie w formie listu oraz pięknie zapakowaną flagę Polski. Misjonarze mogli także przy tej okazji zwiedzić budynek Kancelarii Premiera.

Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy w Warszawie jest zawsze okazją do spotkań, wzajemnego poznawania się, wymiany doświadczeń wśród pracujących na misjach. Mamy nadzieję, że zaowocują one dobrą współpracą polskich misjonarzy, którzy pracują w różnych miejscach na całym świecie.

A. Kozłowska/ fot. O. Zbigniew Świerczek

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl