Warszawskie uroczystości w hołdzie Ofiarom stanu wojennego

W przededniu 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 12 grudnia w Katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze odbyła się uroczysta Wieczornica w hołdzie ofiarom stanu wojennego „Za Niepodległość i Solidarność”.

Wieczornicę poprzedziła uroczysta Eucharystia. Mszy świętej w intencji ofiar stanu wojennego przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk.. W koncelebrze udział wzięli miedzy innymi proboszcz praskiej parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana ks. prał. Bogusław Kowalski oraz proboszcz Katedry św. Jana Chrzciciela ks. prał. Bogdan Bartold.

W kazaniu ks. bp Solarczyk powiedział, że człowiek , który ugnie się pod jarzmem, ale pod mocą Bożą, będzie zwycięzcą. Przypomniał słowa Jana Pawła II na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia w czasie II pielgrzymki papieskie do Polski, w 1983, odwołujące się do 300 lecia wiktorii wiedeńskiej. „ Tak jak przed trzystu laty połączyło nas wspólne zagrożenie, tak samo po trzystu latach – rocznica walki i zwycięstwa” – powiedział wtedy papież Jan Paweł II. Papież przypomniał wtedy, że o zwycięstwie król Jan III Sobieski zawiadomił Stolicę Apostolską w znamiennych słowach: Venimus, vidimus, Deus vicit – przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył…

Biskup Solarczyk podkreślił, że mamy prawo do zwycięstwa nad sobą, że zwycięstwo natury moralnej jest ważniejsze niż zwycięstwo militarne. Moralne zwycięstwo odniesiemy, jeśli będziemy pielęgnować ład moralny. Kaznodzieja nawiązał do Księgi Izajasza, wskazując na nadzieję , daną nam przez Pana w słowach z Księgi Izajasza 40, 31 „Ci co zaufali Panu , odzyskując silę biegną bez znużenia”.

Po mszy świętej miał miejsce APEL POLEGŁYCH – listę ofiar stanu wojennego odczytywali artyści – Ewa Dałkowska i Jerzy Zelnik. Chór śpiewał modlitwę „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie”. Wśród ofiar można było usłyszeć nazwiska księży: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Stefana Suchowola, ks. Jana Niedzielaka, ks. Sylwestra Zycha oraz maturzysty Grzegorza Przemyka, a także 8-letniej dziewczynki, która zginęła od strzałów w parku.

Po apelu poległych odbył się koncert „Artyści w hołdzie ofiarom stanu wojennego i Przemysławowi Gintrowskiemu”.

Od 9  do 22 grudnia w bocznej nawie Katedry św. Floriana prezentowana jest wystawa „Za chleb i wolność .Lata 1978-1981” .

Dziś, w 31. rocznice wprowadzenia stanu wojennego w całym kraju będą sprawowane Msze Święte w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Będą miały miejsce wystawy, występy teatralne i koncerty.

TV TRWAM w godzinach wieczornych (po 22.oo) wyemituje dzisiaj transmisję z wczorajszych uroczystości w Katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Anna Dziemska