Home WiadomościZ kraju Werbista odznaczony pośmiertnie Złotym Medalem Olimpijskim PKOL

Werbista odznaczony pośmiertnie Złotym Medalem Olimpijskim PKOL

Redakcja

Kapituła Polskiego Komitetu Olimpijskiego ds. Odznaczeń przyznała pośmiertnie śp. o. Ryszardowi Gamańskiemu SVD Złoty Medal “Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”.

Medal przyznawany jest zasłużonym w popularyzowaniu dorobku polskiego sportu, propagowaniu idei olimpijskiej i jej wartości oraz promowaniu jej w różnych środowiskach.

O. Ryszard Gamański SVD, misjonarz w Australii, całe życie poświęcił dwóm pasjom: duszpasterstwu i piłce nożnej. Swoją pasję piłkarską opisał w książce pt. „Kapelan Białych Orłów”, w której wspomina spotkania ze znanymi ludźmi związanymi z futbolem i piłkarzami: śp. Kazimierzem Górskim, Jackiem Gmochem, śp. Kazimierzem Deyną, Andrzejem Szarmachem, wieloma innymi.

W Australii śp. o. Ryszard Gamański SVD był przez wiele lat prezesem Klubu sportowego “Polonia” w Plumpton. W Polsce, w jego rodzinnej miejscowości – Nidzica – od 12 lat odbywają się turnieje piłkarskie o puchar ks. Ryszarda Gamańskiego.

O. Gamański zmarł 10 października 2012 roku, w Sydney, w wieku 73 lat. Pogrzeb odbył się 15 października w kaplicy domu zakonnego Księży Werbistów w dzielnicy Marsfield. Ciało o. Ryszarda zostało pochowane na cmentarzu w Macquarie Park w Sydney.

Medal przyznany został na posiedzeniu Kapituły PKOl w dniu 25 października 2012 roku. Medal przyznaje się na wniosek organizacji sportowych w kraju i za granicą, polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych, zarządów organizacji polonijnych, terenowych rad regionalnych PK0l, Komisji Zarządu PK0l lub Sekretarza Generalnego PK0l.

Medal z najcenniejszego kruszcu otrzymuje działacz lub organizacja, która współpracuje z Polskim Komitetem 0limpijskim ponad 10 lat oraz wykazuje się szczególną aktywnością w popularyzowaniu polskiego sportu w kraju i za granicą.

Jan Wróblewski SVD

Więcej na: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda