Home WiadomościZ kraju Werbista patronem stadionu w Nidzicy

Werbista patronem stadionu w Nidzicy

Redakcja

14 czerwca odbyła się ceremonia nadania stadionowi miejskiemu w Nidzicy imienia Ks. Ryszarda Gamańskiego SVD, werbisty pochodzącego z tego miasta.

Również w tym dniu odbył się 14 turniej piłki nożnej o puchar ks. Gamańskiego.

Ceremonii religijnej poświęcenia tablicy z imieniem ks. Ryszarda przewodzili ks. proboszcz Andrzej Midura i Wiceprowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, o. Sylwester Grabowski.

W słowie wprowadzającym o. Sylwester podkreślił zasługi ks. Gamańskiego tak w wymiarze religijnym, misyjnym jak i ludzkim – edukacji przez zaangażowanie sportowe. O. Gamański, będąc kapłanem i zakonnikiem, był jednocześnie niezwykle aktywnym działaczem sportowym – wpierw jako piłkarz i trener, a potem Prezes klubu Polonia Sydney w Australi. Już wtedy odkrył i praktykował nowy sposób ewangelizacji przez sport. W tegorocznym turnieju uczestniczyła młodzież drużyny z Anglii i Rosji.

Tablicę pamiątkową odsłonili: siostra ks. Ryszarda Gamańskiego, pani Bożena Drozd, jego przyjaciel z lat szkolnych, pan Jerzy Krakowiak oraz pani Beata Nasiadka. Następnie, po krótkim wprowadzeniu, jeden z ojców werbistów modlił się razem z zebranymi modlitwą sportowca, którą codziennie kierował do Boga o. Gamański. Tekst modlitwy umieszczony został w książce o. Ryszarda pt. “Kapelan Białych Orłów. Futbol sposób na dojrzewanie”, wydanej przez Wydawnictwo Verbinum.

Wszyscy młodzi uczestnicy turnieju otrzymali obok innych nagród egzemplarz tej książki ufundowany przez siostrę o. Ryszarda Panią Bożenę i jej męża Wiktora. Dodatkiem był również egzemplarz Misjonarza.

Po ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej rozpoczął się turniej piłkarski o puchar ks. Gamańskiego. Organizatorami turnieju byli: Zespół Obsługi Oświaty i Sportu w Nidzicy, MKS ,,Start” Nidzica oraz Zespół Szkół nr 1 w Nidzicy. Patronatem turniej objął burmistrz Nidzicy.

Gośćmi honorowych turnieju był Lesław Ćmikiewicz i Jerzy Kraska z drużyny Orłów Górskiego oraz Dariusz Górski, syn Kazimierza Górskiego. Ze strony werbistów w turnieju uczestniczyli o. Mirosław Piątkowski (współautor książki “Kapelan Białych Orłów”) i o. Wiesław Dudar, Dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie.

Turniej rozpoczął się od występów tanecznych przedszkolaków z Przedszkola nr 4, a następnie swoje pokazy zademonstrował taneczny klub sportowy ,,TAN” z Nidzicy. W holu hali widowiskowo-sportowej można było obejrzeć galerię poświęconą ks. Ryszardowi Gamańskiemu.

W turnieju wystąpiło 8 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy. W grupie A zagrały SP 1 (I) Nidzica, SP 1 (II), Halifax (Anglia), KS Drukarz Warszawa. W grupie B wystąpiły zespoły SP 2 Nidzica, SP 3 Nidzica, GKS Wikielec i Baltica Kaliningrad (Rosja).

Zabawa trwała od 11.00 do 19.00. W meczu o 3. miejsce KS Drukarz Warszawa pokonał Baltica Kaliningrad 1:0, zaś w finale GKS Wikielec zwycięzył SP 1 Nidzica (I) 3:0.

Ojciec Ryszard Gamański urodził się w 1939 roku. Wieloletni misjonarz w Autralii całe życie poświęcił dwóm pasjom: duszpasterstwu i piłce nożnej. W Australii przez wiele lat był prezesem Klubu sportowego “Polonia” w Plumpton. Zmarł 10 października 2012 roku w Sydney.

Mirosław Piątkowski SVD

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda