Home WiadomościZ kraju Werbistowski Misyjny Festiwal Kolęd 2020

Werbistowski Misyjny Festiwal Kolęd 2020

Redakcja

5 stycznia 2020 roku w werbistowskiej Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie odbyła się druga edycja Misyjnego Festiwalu Kolęd. Parafia podjęła się organizacji tego wydarzenia przy współpracy z Werbistowskim Centrum Migranta Fu Shenfu.

Festiwal rozpoczął się Mszą Świętą, której przewodniczył o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał Polskiej Prowincji SVD, w asyście proboszcza parafii, o. Kazimierza Szałaja SVD oraz duszpasterzy poszczególnych wspólnot językowych, które organizują swoje liturgie w parafii (chińska, hiszpańskojęzyczna, afrykańska i wietnamska).

Pieśni i czytania w trakcie Mszy Św. wykonane zostały w poszczególnych językach. Po zakończeniu liturgii obył się program kolędowy. Pieśni bożonarodzeniowe śpiewano po polsku, francusku, angielsku, wietnamsku, portugalsku, chińsku oraz w dialektach afrykańskich.

Na zakończenie wszystkie chóry i zespoły pod dyrekcją o. Erica Hounake SVD, wikariusza parafii, wykonywały wspólnie jedną kolędę w różnych językach – Les anges dans nos campagnes („Aniołowie na naszych polach”). To francuska kolęda z XVI wieku (drukiem wydana w XVIII w.) znana też jako „Gloria”, „francuska Gloria” lub „Nad Betlejem w ciemną noc”. Jest to nadal jedna z najbardziej wzruszających chrześcijańskich pieśni. Jej melodyjność przyczyniła się do rozkwitu kolęd. Refren „Gloria” zaczęto odtąd stosować w pieśniach bożonarodzeniowych.

(EH)

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda