Home WiadomościZ kraju Wiara Pojmowana Sercem

Wiara Pojmowana Sercem

Redakcja

21 maja tego roku w Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie-Godowie, uroczystą Mszą świętą koncelebrowaną rozpoczął się VI Konkurs Wiedzy Religijnej pod hasłem Trwajcie mocni w wierze.

Był on skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizatorem konkursu był Warsztat Terapii Zajęciowej, znajdujący się na terenie sanktuarium. Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą przyjęli: jego ekscelencja, ksiądz, biskup Henryk Tomasik oraz budowniczy sanktuarium, emerytowany kustosz, ksiądz infułat Czesław Wala.

O wyjątkowości tego wydarzenia stanowił fakt, że do intelektualnej potyczki stanęły osoby, które na co dzień zmagają się z ograniczeniami wynikającymi z upośledzenia umysłowego. Pomimo, że poziom pytań konkursowych był dość wysoki, to uczestnicy po raz kolejny udowodnili, że zagadnienia związane z wiarą i religią, pojmuje się nie tylko intelektem, ale również, a może przede wszystkim sercem.

Dlatego komisja konkursowa, w skład której wchodzili: ks. Zbigniew Stanios – obecnie sprawujący urząd kustosza sanktuarium, brat Grzegorz Baczyński ze Wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego oraz ks. Henryk Wólczyński – proboszcz parafii Judy Tadeusza w Starachowicach, miała nie lada dylemat by wyłonić zwycięzcę. Ostatecznie szalę zwycięstwa na korzyść drużyny z Jedlanki Starej, przechyliły ułamki punktów przyznawane za niepełne, choć poprawne odpowiedzi. Tym razem w konkursowe szranki stanęły trzy pięcioosobowe drużyny: z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymskokatolickiej św. Judy Tadeusza ze Starachowic, Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Caritas Diecezji Radomskiej z Jedlanki Starej, oraz gospodarze spotkania, Warsztat Terapii Zajęciowej Przy Parafii Rzymskokatolickiej św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. Pytania I etapu dotyczyły historii zbawienia ukazanej w Biblii oraz dziejów Kościoła. Natomiast drugi etap polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące biografii Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Należy tu nadmienić, że treść pytań nie była znana uczestnikom konkursu, znali oni jedynie zakres materiału, z którym mieli się zapoznać. W treści pytań znalazło się wiele dat oraz szczegółów dotyczących życia świętego męczennika i dziejów kościoła. Uczestnicy konkursu otrzymali książki o tematyce religijnej ufundowane przez dwa katolickie wydawnictwa; Wydawnictwo SS. Loretanek oraz Wydawnictwo W drodze. Aby wiedza nie była oderwana od pobożnej praktyki , wszyscy otrzymali również pamiątkowe różańce wykonane w naszym warsztacie, w pracowni prowadzonej przez br. Pawła Boliboka. Za organizację konkursu byli odpowiedzialni instruktorzy terapii zajęciowej Andrzej Amborski oraz pracujący w warsztacie Bracia Chrystusa Cierpiącego. Natomiast nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwali pracownicy WTZ. W trakcie przerwy został zorganizowany poczęstunek dla uczestników, publiczności i organizatorów konkursu. Pięknym dopełnieniem tej wspólnej agapy były pyszne lody ufundowane przez ks. kustosza Zbigniewa Staniosa.

br. Grzegorz Baczyński

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda