Home WiadomościZ kraju Wieliczka: Porcjunkula pod Krakowem

Wieliczka: Porcjunkula pod Krakowem

Redakcja

FOT. Anna DziemskaReformaci z Prowincji Matki Bożej Anielskiej mają swoją Porcjunkulę pod Krakowem. Kaplica w identycznych rozmiarach jak kaplica MB Anielskiej w kościele pod Asyżem, już od 2000 roku usytuowana jest przed wielickim klasztorem od strony Kopalni Soli. Pomysłodawcami budowli byli: o. Ludwik Kurowski, Artur Kozioł i Zbigniew Zarębski. Franciszkanie i udali się do Rzymu, aby Papież Jan Paweł II poświęcił korony dla MB Łaskawej Księżnej Wieliczki. Następnie w drodze powrotnej pielgrzymi udali się do Asyżu, aby nawiedzić grób św. Franciszka. To właśnie w Asyżu powstał pomysł „przeniesienia” Porcjunkuli do Wieliczki.

W Roku Jubileuszowym, 2000, wielicka Porcjunkula była gotowa, a 11 czerwca miała miejsce uroczystość poświęcenia kaplicy. Uroczystościom przewodniczył i poświęcenia dokonał kard. Franciszek Macharski. Kilka lat później kaplica otrzymała piękne freski, wykonane przez krakowską malarkę, Małgorzatę Toborowicz. Poświęcenia nowego wystroju kaplicy dokonał kard. Stanisław Dziwisz dnia 2 sierpnia 2008 r. Freski wykonane przez artystkę z Krakowa są wierną kopią oryginalnych malowideł zdobiących wnętrze kaplicy w Asyżu. M.in. przedstawiona została znana scena biblijna przedstawiająca Zwiastowanie Maryi Panny, a wokół niej zobrazowana jest historia odpustu Porcjunkuli. Wielicka Porcjunkula zachwyca swoim pięknem. Jest to dziś prawdopodobnie jedyna na świecie wierna kopia kaplicy Porcjunkuli spod Asyżu.

800 lat temu św. Franciszek odbudował własnymi rękami Kościołek benedyktynów p.w. MB Anielskiej, biorąc dosłownie słowa Chrystusa ukrzyżowanego: „Franciszku, idź odbuduj mój kościół, gdyż popada w ruinę!”. Na terenie podarowanym przez Benedyktynów w XIII wieku powstały pierwsze szałasy towarzyszy Franciszka. Św. Franciszek zmarł 3 października 1226 roku w Porcjunkuli. W dwa lata później został wyniesiony na ołtarze. Kościółek stał się po śmierci św. Franciszka miejscem jego kultu.

Wielicka Porcjunkula jest kolejnym miejscem, obok cudownego obrazu MB Łaskawej i grobu sł. Bożego br. Alojzego Kosiby, gdzie modlą się chętnie zarówno miejscowi wierni, uczniowie franciszkańskiego liceum, jak i goście przybywający na dni skupienia i rekolekcje organizowane przez franciszkanów w miesiącach wakacyjnych.

Anna Dziemska/red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda